Бајден го објави списокот: Ова се луѓето кои ќе бидат на функција во Белата куќа

од Stefanija Kuzmanovska

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден откри кој ќе биде на функцијата во Белата куќа, а во разновидниот тим ќе бидат вклучени некои од луѓето кои имале високи функции во кампањата и некои од неговите најблиски соработници, пишува АП.

Бајден потврди дека поранешната раководителка на кампањата Џен О’Мали Дилон ќе биде назначена за заменик началник на канцеларијата, додека претставникот на Луизијана во Конгресот и копретседавач на кампањата Седрик Ричмонд и советникот за кампања Стив Рикети, ќе извршуваат високи функции во новата администрација

Мајк Донилон, долгогодишен доверлив соработник на Бајден, ќе стане виши советник на новоизбраниот претседател. Дана Ремус, главен советник во кампањата, ќе стане советник во Белата куќа, додека заменик-раководителката на кампањата, Џули Чавез Родригез, ќе стане шеф на Канцеларијата за меѓувладини работи.

Ани Томасини, која во моментов е началник на штабот задолжен за патувањата на Бајден, ќе биде директор за операции на Овалната соба.

Слични содржини