Бајден се состана со лидерите на островските држави на Тихиот Океан

од Radmila Tasevska

Американскиот претседател Џо Бајден во Белата куќа беше домаќин на лидерите на островските држави на Тихиот Океан.

Пред да им посака добредојде на островските водачи собрани на Форумот на 18-те Пацифички Острови, Бајден најави дипломатско признавање на уште две тихоокеански островски држави, Куковите Острови и Ниуе, од САД.

-САД се посветени на обезбедување слободен, отворен, просперитетен и безбеден индо-пацифички регион. Ние сме посветени да работиме со сите земји околу оваа маса за да ја постигнеме таа цел, рече Бајден на церемонијата за добредојде.

САД ќе соработуваат со Конгресот за да обезбедат 40 милиони долари за поддршка на „безбедна, одржлива и еластична инфраструктура“ во регионот и со партнери, вклучувајќи ги Јапонија и Австралија, за поддршка на инклузивна економија отпорна на климата, рече американскиот претставник.

Минатата година Вашингтон вети дека ќе им помогне на островјаните да се заштитат од економската принуда од Кина, а заедничката декларација одлучи да го зајакне нивното партнерство, објавувајќи дека споделуваат визија за регион каде што „демократијата може да процвета“.

Белата куќа соопшти дека оваа година ќе се фокусира на приоритетите како што се климатските промени, економскиот раст, одржливиот развој, јавното здравје и борбата против нелегалниот риболов.

Во 2022 година, Белата куќа соопшти дека САД ќе инвестираат повеќе од 810 милиони американски долари во проширени програми за помош за островите на Тихиот Океан.

Слични содржини