Божиќ во Европа: Како се организирани земјите денес?

од Vladimir Zorba

Владите низ цела Европа денес балансираат помеѓу избегнување на ширење на коронавирусот за време на Божиќните празници и дозволување на луѓето да слават со семејството и пријателите.

Според Ројтерс, ова се некои мерки што некои европски земји ги усвоија за прославите на крајот на годината.

Голем дел од Англија е под најстроги ограничувања за Ковид-19 од 26 декември, соопшти британската влада, додека многу заразната варијанта продолжува да се шири.

Скоро сите делови на Шкотска и Северна Ирска исто така ќе бидат под највисоко ниво на ограничувања по Божиќ.

Луѓето што живеат во Англија во области на ниво четири нема да смеат да се гледаат со други за време на Божиќ, а сите други ќе можат да ги видат семејството и пријателите само на 25-ти декември.

Во Велс, две домаќинства ќе можат да се мешаат на Божиќ, а во Шкотска три.

Негативен тест за Ковид-19 не постар од три дена е потребен за патниците кои влегуваат во Холандија од 29 декември, а владата исто така го ограничи собирот на две лица со привремено олеснување со зголемување на границата на тројца возрасни посетители во текот на три дена околу Божиќ.

Шведска ја затвори границата со Данска на 21 декември на полноќ за еден месец за да избегне граѓани кои брзаат во Шведска за божиќен шопинг.

„Локдаунот“ низ Италија ќе биде во сила во најголем дел од зимските празници – продавниците што не продаваат основни добра се затворени во периодот од 24 до 27 декември, 31 декември и 3 и 5 јануари. На луѓето ќе им биде дозволено да патуваат само заради работа, здравје или итни причини.

Полска ќе го продолжи затворањето на училиштата, рестораните и спортските центри на хотели, ски патеки и трговски центри од 28 декември до јануари.

Ресторани, спортски и рекреативни центри се затворени во Швајцарија еден месец од 22 декември, продавниците ќе останат отворени со ограничен капацитет.

Хрватите не можат да го напуштат округот во кој живеат меѓу 23 декември и 8 јануари. За време на приватни собири за време на сезоната на празници, нема да биде дозволено повеќе од 10 лица од максимум две домаќинства. Ноќниот полициски час ќе започне во 21 часот, наместо во 23 часот, а јавните собири ќе бидат ограничени на две лица надвор од семејствата од 27 декември.

За празниците полицискиот час во Шпанија ќе биде релаксиран, а за Божиќ и Нова година ќе можат да се соберат до 10 лица по домаќинство. Движењето меѓу регионите ќе биде ограничено на посети од семејството и блиските пријатели во периодот од 23 декември до 6 јануари, освен ако регионите не наметнат построги правила.

Средни училишта, трговски центри, спортски сали и ресторани се затворени во Бугарија, а групните туристички посети се забранети до 31 јануари.

Само основните продавници се отворени во Германија од 16 декември до 10 јануари. Приватните собири ќе останат ограничени на најмногу пет лица од две домаќинства, а правилата ќе бидат релаксирани за време на Божиќните празници кога ќе им биде дозволено да се соберат до 10 лица.

Фризерски салони и книжарници повторно се отворени за време на Божиќната сезона во Грција, другите ограничувања ќе останат на сила до 7 јануари.

Црквите ќе бидат отворени за Божиќните и Богојавленските литургии на 25 декември и 6 јануари, со ограничен број верници. Франција ја укина наредбата да остане дома на 15 декември и ја замени со ноќен полициски час, што не важеше за Бадник.

Унгарија ги задржа ограничувањата, вклучително и полицискиот час, за да се спречи ширењето на коронавирус најмалку до 11 јануари.

Норвежаните ќе можат да поканат до 10 гости во два наврати помеѓу Божиќ и Нова година.

Хрватска го прослави Божиќ во невидени услови – забранети се јавни настани, како и секое собирање на повеќе од 25 лица на отворено. Кафулиња, ресторани и други угостителски објекти, спортски сали, спортски центри беа затворени, а за празниците, до 8 јануари, е забрането да се собираат повеќе од 10 лица во куќи, како и да се собираат луѓе од повеќе од две различни домаќинства.

И покрај строгите мерки, црквите се отворени за Божиќ, а мерките за нив се дополнително ублажени.

Слични содржини