Британски министер: Нема да се кандидирам за премиер, понаклонет сум кон Џонсон

од Stefanija Kuzmanovska

Британскиот министер за одбрана Бен Валас денеска изјави дека нема да се кандидира за нов премиер, по оставката на Елизабет Трас, и дека е понаклонет кон поддршка на поранешниот премиер Борис Џонсон.

Тој додава дека има намера да остане на функцијата министер за одбрана.

Валас инсистираше на тоа дека ќе го поддржи кандидатот кој покажува посветеност на националната и економската безбедност.

Слични содржини