БРУТАЛНО УБИСТВО во Словенија: Внука со нож ја избодела својата баба

од Stefanija Kuzmanovska

Страшно злосторство го потресе малото словенечко гратче Бертоки кај Копер кога внука (31) со остар нож ја избодела до смрт својата баба (85), а потоа избегала.

Сепак, полицијата брзо му влегла во трага на убиецот, откако телото на несреќната старица случајно било откриено од соседот и била повикана Брза помош.

– Веднаш започнавме интензивно собирање информации за злосторството и ќе продолжиме со тоа, бидејќи сè уште не го знаеме мотивот за ова брутално убиство – рекол Дејан Грандиќ од Одделот за криминалистичка полиција Копер на прес-конференцијата.

Тој открил дека внуката сè уште не е испрашувана, но дека таа е во притвор и дека убиството е извршено со остар предмет пронајден во една од контејнерите за смет околу куќата.

– Поради текот на истрагата, сè уште не е можно да се обезбедат информации во врска со приведената – објаснил Грандиќ.

Слични содржини