Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 40)

Европа

По укинувањето на карантинот, чекирање на патници ќе трае и по четири часа?

По укинувањето на карантинот, и се отворат границите и авионите повторно ќе почнат да летаат, влегувањето во авионите заради медицинските прегледи би можело да трае и до четири часа, предупредуваат експертите. Според британски Мирор, патниците би можеле да чекаат долго за да се качат, а се претпоставува дека ќе бидат …

Повеќе

Коронавирус и социјално дистанцирање: Во Шведска со пилешки измет ги растеруваат луѓето од парк

Шведскиот град Лунд одлучи да распореди пилешко ѓубриво во Централниот парк во тој град за да спречи собири на луѓе за време на традиционалната Валпуршка ноќ, прослава што се одбележува низ цела Скандинавија. На овие прослави обично се собираат многу луѓе, но оваа година властите сакаат да го спречат тоа …

Повеќе

Научници советуваат некои од мерките да останат на сила додека не се пронајде вакцина

Четири водечки научни организации во Германија истакнаа дека некои од мерките што се воведени да се спречи ширење на Ковид-19 мораат да останат на сила, додека не се пронајде вакцина или се постигне колективен имунитет. Во заедничко соопштение, организациите истакнаа дека нивните математички модели покажуваат дека стапката на репродукција на …

Повеќе

Германски виролог предупредува: Не ги отворајте градинките, тие ќе станат жаришта

Германскиот виролог Кристијан Дростен предупреди на опасност од предвремено отворање на градинките. Дростен вели дека врз основа на грипот и настинките се знае дека децата имаат големи количини на вируси во грлото. Оваа концентрација на вирус е 10.000 пати поголема отколку кај возрасните, објасни тој. Дростен вели дека децата имаат …

Повеќе

Италија: Владата ќе ги брише податоците од апликација за следење заразени со коронавирусот

Италијанската Влада издаде указ со кој податоците собрани преку мобилна апликација што го олеснуваат следењето лица кои биле во близок контакт со заразени лица од коронавирусот, ќе бидат целосно анонимни. Покрај тоа, сите тие податоци ќе бидат избришани до крајот на годината. Премиерот Џузепе Конте изјави по вчерашната седница на …

Повеќе

Хезболах во Германија е прогласена за терористичка организација, забранета е нивна активност

Властите во Германија го прогласија Хезболах за терористичка организација и забранија нивна активност на германско тло. Во моментов полицијата спроведува рации врз четири здруженија поврзани со исламистичката група. „Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер денеска ги забрани активностите на Хезболах во државата“, објави портпаролот на тоа министерство на Твитер. …

Повеќе

Втор бран нема да има? Познатиот француски доктор го шокира светот! Тоа е чиста фантазија (ВИДЕО)

Познатиот француски доктор Дидие Раул не верува дека епидемијата на коронавирус ќе има втор бран. Епидемијата го достигна врвот, опаѓа и тој пад продолжува, тврди Раул. Тој вели дека ова се рефлектира во крива во форма на ѕвоно и дека тоа се случува во повеќето случаи кога станува збор за …

Повеќе

ЕУ објави пакет од 3,3 милијарди евра за поддршка на Западен Балкан

Европската комисија денес објави пакет финансиска поддршка од 3,3 милијарди евра за да помогне во економското закрепнување на земјите од Западен Балкан. Во соопштението се вели дека пакетот за помош бил „мобилизиран со Европската инвестициска банка“. „Овој пакет е наменет за тековни здравствени и хуманитарни потреби како резултат на пандемијата …

Повеќе

ЕК не гледа ништо спорно во тоа Орбан да преземе целосна контрола

Европската комисија (ЕК) не гледа причина за покренување постапка против Унгарија досега околу новиот закон со кој му се дава на премиерот моќ да управува со извршни уредби, но внимателно ќе го следи нивното спроведување, рече во средата потпретседателот на ЕК, Вера Јурова. „Ние внимателно го проучувавме унгарскиот закон за …

Повеќе

Варуфакис: На Европа не ѝ треба солидарност

Можеби Велика Британија и Америка не беа поделени со заеднички јазик, како што во една прилика тврдеше Џорџ Бернард Шо, но Европската унија е јасно поделена со збор што требаше да служи како нејзин камен темелник: тој збор е солидарност. Злобниот демон, обидувајќи се да ја разедини Европа, не можеше …

Повеќе