Четворица загинати во снежна лавина (ВИДЕО)

од Milan1

Четири лица загинаа, а едно е повредено во снежна лавина на вулкан во Еквадор, соопштија денеска властите.

Група од 12 луѓе се искачиле на неактивниот вулкан Чимборазо, покриен со снег, кога лавина ги затрупала на височина од 6.100 метри.

Врвот на вулканот Чимборазо е на надморска височина од 6.263 метри и е највисоката точка на еквадорските Анди.

Слични содржини