Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

од Илинка Илиоска
253 прегледи

Завршната декларација на Мировниот самит во Украина, одржан во Швајцарија, беше потпишана од 80 земји, но не и од земјите од БРИКС, ниту од Мексико, Индонезија и Тајланд, пренесуваат швајцарските медиуми.

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, изјави дека текстот на декларацијата е завршен, земајќи ги предвид сите принципиелни позиции на Киев. Потписниците, вклучувајќи ја и Украина, нагласуваат дека учеството и „дијалогот на сите страни“ се клучни за постигнување мир.

Ерменија, Бахреин, Бразил, Ватикан, Индија, Индонезија, Либија, Мексико, Саудиска Арабија, Словачка, Јужна Африка, Швајцарија, Тајланд и Обединетите Арапски Емирати не ја потпишаа декларацијата.

Документот повикува на ослободување на сите воени заробеници преку „целосна размена“ и враќање на сите украински деца кои се „депортирани и нелегално раселени“ во Украина. Киев ја обвинува Русија за киднапирање речиси 20.000 деца од истокот и југот на земјата.

Работните групи на самитот исто така се фокусирале на глобалната безбедност на храната и нуклеарната безбедност. Декларацијата истакнува дека „безбедноста на храната не смее да се вооружува на кој било начин“ и дека пристапот до пристаништата во Црното и Азовското Море е „критичен“ за глобалното снабдување со храна.

Мировниот самит се одржуваше во одморалиштето Бургенсток во близина на Луцерн, со учество на 92 земји, меѓу кои 55 шефови на држави, како и осум организации, вклучувајќи ја ЕУ, Советот на Европа и ОН.

Рускиот претседател Владимир Путин, во говор во Москва, изјави дека Русија ќе ги прекине борбените операции доколку Украина се откаже од намерата за приклучување кон НАТО и ги повлече своите трупи од Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, регионите анектирани од Русија во 2022 година, потег што не е признаен од меѓународната заедница.

Слични содржини