Денот кога Трамп изврши политичко самоубиство

од Берта Китинска

Тој сакаше да создаде нова династија, да биде нов Кенеди. Добро подготвениот план пропадна за само 2 месеци.

„Американски патриоти, бидете мирни“. Така и се обрати Иванка Трамп на толпата што во тој момент го пробиваше полицискиот кордон пред зградата на Конгресот. Нејзиниот татко им се обрати со слични зборови, освен што Иванка многу брзо го избриша твитот, но не доволно брзо за да не биде забележана.

Овој пост на Твитер е показател за несигурноста што произлегува од верувањето дека овие провалници во нејзините очи се навистина патриоти кои ќе и ја вратат власта на нејзиното семејство (не само на нејзиниот татко) затоа што таа ќе го принуди тој неблагодарен Конгрес да ја отфрли победата на омразениот Џо Бајден (Неодамна во јавноста протече и нејзиното мислење за „заебавање сиромашни луѓе кои не се грижат“ – но тие се и гласачи).

Сепак, за време на нејзините четири години во Белата куќа, таа изгради и политички инстинкт кој, предоцна, ја предупреди дека политичката иднина на нејзиното семејство не лежи во рацете на луѓето со конфедерациски знамиња во рацете и рогови на главите. Тие се малцинство, малцинство од 74 милиони гласови што Доналд Трамп ги освои на 3 ноември. И во таа група, мнозинството беа луѓе кои не беа подготвени да гласаат за Бајден затоа што го гледаа како наследник на политиката на Барак Обама и, едноставно, премногу стар, тврдеа некои Трамп дејствуваше активно за нив, пишува Јутарњи лист,. Партијата е консолидирана и солидна. И така, ситуацијата погледна во одреден момент минатата година.

И тогаш целата голема републиканска перспектива пропадна за помалку од два месеци како кула од карти. Благодарност исклучиво на еден човек, Доналд Трамп. Неговата изборна победа во 2016 година е скоро исто толку фасцинантна како и тоталното уништување на политичката поддршка и иднината.

Во четвртокот, аналитичарите заклучија дека „финансискиот пазар гледа во периодот по Трамп и очекува поголема конструктивност и охрабрување од Бајден. Демократскиот конгрес ќе биде повеќе фокусиран на малите компании “. Значи, готово е со Трамп.

Во петокот пристигнува веста дека азиските инвеститори се охрабрени од рекордните достигнувања на берзанските индекси на Вол Стрит, каде има добро расположение бидејќи се очекуваат нови стимулативни економски мерки. Демократската партија го освои мнозинството и во Сенатот. Бидејќи демократите веќе имаат мнозинство во Претставничкиот дом, мнозинството во Сенатот ќе му го олесни на новоизбраниот претседател Бајден да ги спроведува своите планови во Конгресот, пишува Јутарњи лист. кој го сакаше Трамп како еден од неговите, бизнисмени, но и како претседател кој им го олесни даночното оптоварување. И тогаш приказната започна со војната против резултатите од изборите. Капиталот и економијата не сакаат неизвесност. Трамп им го подготви токму тоа со своите тврдоглави и фанатични напади врз сите кои тврдеа дека изгубиле на изборите.

Економијата и корпоративниот свет мора да направат проекции во согласност со очекуваните политики, а тоа бара стабилност на системот. Иако судирот со Вол Стрит не е единствената причина, тоа е добар пример за уништување на неговото политичко наследство од страна на Трамп и за претворање на целата републиканска партија во непријатели. Затоа што републиканците се свесни дека ќе им бидат потребни донации од тие компании за претстојните избори. Доколку останат да го бранат Трамп, не е исклучено да ги стават на црната листа. И без пари, нема изборна победа. Во својот фанатизам, претседателот заборави дека на неговиот приватен бизнис ќе му треба соработка и со компаниите со кои се скарал. И тоа е веќе подолгорочен проблем.

Од друга страна, американскиот деловен свет сега се подготвува за зголемување на даноците, но исто така и за стимулирање на фискални мерки кои полесно ќе се поминат низ Конгресот, бидејќи тој е под демократска контрола. Ќе започне и објективизирање на зелените политики, кои се едни од темелите на економските планови на Бајден. Пит Бутаџ е одговорен за иницирање на обновување на инфраструктурата, предизборно ветување што Трамп не само што не го исполни, туку не направи буквално ништо. Дури и согледуваниот успех на половина од овие планови може да им гарантира победа на демократите во 2022 година. Со јасна визија за тимот на Бајден да освои втор претседателски мандат. Особено ако републиканците останат недефинирани во своите политики.

loading...

Слични содржини