Доларот паѓа трет ден по ред, цената на нафтата расте

од Vladimir Zorba

На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути паѓа трет ден по ред. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 103,44 поени, додека вчера во овој дел од денот изнесуваше 104,17 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 129,25 на 129,15 јени. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1.05030 долари, додека вчера во ова време беше 1.040 долари.

Цените на нафтата се кренаа по вчерашниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар зајакна за 0,40 отсто, на 112,38 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,80 отсто, на 113,30 долари.

Слични содржини