Доњецк: Странски државјани обвинети како платеници

од Берта Китинска

Судот во Доњецк денеска обвини пет странски државјани кои беа заробени во борбата со украинските сили дека се платеници и изјави дека тројцата може да бидат осудени на смрт, пренесоа руските медиуми.

Британскиот државјанин Џон Хардинг, Хрватот Вјекослав Пребег и Швеѓанецот Матијас Густафсон, кои беа заробени во пристанишниот град Мариупол и неговата околина, се соочуваат со можна смртна казна, пренесе ТАСС.

Слични содржини