Драма на снимањето на Аквамен: Џејсон Момоа доаѓал пијан, а Маск испраќал писма за Амбер Херд?

од Stefanija Kuzmanovska

Акциониот научно-фантастичен филм „Аквамен“ добива ново продолжение, а се чини дека новиот филм е права холивудска драма! Не мислиме на жанрот на филмот, туку на она што се случува на сетот! Истиот ден кога Warner Bros го објави трејлерот за Aquaman and the Lost Kingdom, се појавија документи од судењето на Џони Деп и Амбер Херд и се чини дека откриваат по нешто од снимањето.

Во средината на септември беше објавен трејлерот за продолжението на филмот за херојот Аквамен, а Variety ја пренесува приказната за драмата што се одвивала на сетот. На социјалната мрежа Редит се објавени непријатни документи од судењето за клевета на Џони Деп и Амбер Херд, а необработените белешки од тераписката сесија на Херд откриваат непријателско опкружување на сетот на филмот.

Белешките опишуваат како Херд доживеала неправда на сетот на филмот и наводно насилство од колегата Џејсон Момоа и режисерот на филмот Џејмс Ван.

Ова лето, Момоа престана да ја следи Херд на Инстаграм, а еден извор вели дека дури и ја блокирал Херд за да не го следи. За време на терапијата, актерката навела дека Момоа сакал да ја отпуштат, но и дека дошол на сетот пијан и облечен како Џони Деп: „Џејсон рече дека сака да ме отпуштат. Џејсон пијан – доцни на сетот. Се облекува како Џони. Ги има и сите прстени“, се вели во белешките од сесијата одржана на 27 декември 2021 година.

Во одбрана на актерот застанал извор кој рекол: „Џејсон се убива од работа, сака да пие пиво одвреме навреме како и сите други, но не се појавува пијан на снимањето. И тој не се облекува како Џони Деп. Секогаш се облекуваше во тој боемски стил“, и додаде дека двете ѕвезди добро се согласувале за време на неговиот престој на сетот во Лондон во 2021 година.

Исто така, актерката му кажа на терапевтот дека се чувствува неподдржана во односот со режисерот Џејмс Ван. Таа додала дека се чувствува отфрлена од тимот, наведувајќи ја правната битка со нејзиниот поранешен сопруг поради која Ван наводно го кренал гласот кон неа и ѝ забранил да објавува за филмот.

Ван одби да коментира, а портпаролот застана во одбрана на режисерот: „Џејмс е познат по тоа што се однесува со својата екипа и членовите со најголема почит и по тоа што негува позитивно опкружување за соработка на снимањето – филмовите Аквамен не беа исклучок“.

Сепак, двете страни потврдија дека актерката за малку ќе добиела отказ!

Ван наводно сакала да ја отпушти поради недостаток на хемија со главниот актер, а тие веќе испратиле писмо до нејзиниот адвокат во кое го информирале за нивната одлука. Дополнително, тие наведуваат дека потегот за откажување на соработката не бил поврзан со Деп и дека се случил пред поранешната двојка да заврши на суд.

На крајот студиото никогаш не ја отпушти Херд бидејќи нејзиното поранешно момче одлучило да интервенира. Имено, Елон Маск наводно му се заканил на Warner Bros дека ќе ги „запали“ доколку не ја вратат актерката во актерската екипа за вториот дел од филмот, а Warner Bros попуштил и ја задржале.

Засега никој од актерите не го промовира филмот поради штрајкот SAG-AFTRA, но доколку филмот биде промовиран, Ван и Warner Bros би можеле да имаат проблеми поради Херд, која сигурно нема да остане без коментари. Сигурно ќе се осврне на фактот дека најмалку две нејзини сцени се исечени од филмот, што го повредува егото на актерите.

Слични содржини