Драма во Мадрид: Окупиран музеј и закани – „Ќе извршиме самоубиство“

од Nikola Popovski

Полицајци денес извадиле од Мадридскиот музеј Прадо шестмина демонстранти кои се заканија дека ќе се самоубијат таму доколку владата не ги исполни нивните барања за масовното труење со масло од маслодајна репка пред 40 години.

Заболените демонстранти во вторникот наутро влегоа во најпознатиот шпански музеј и застанаа пред популарната слика на Веласкез, Лас Менинас, околу 11 часот, велејќи дека нивното колективно самоубиство ќе го пренесуваат во живо со таблети.

-Ние сме жртви, отруени пред 40 години. Живееме како што живеевме тогаш затоа што државата не напушти. Бараме подобра медицинска нега, изјави за Хина демонстрантот Мерцедес Гарсија, еден од шесте приведени и жртва на труење.

Полицијата ги изнеле од музејот

Демонстрантите кренаа транспарент на кој пишуваше дека се осудени да живеат како што живееја во 1981 година, кога беа отруени. Пораката беше објавена преку Твитер.

Полицијата во цивилни цивили подоцна изведе демонстранти од музејот. „Имаше напнатост и насилно бевме изнесени со лисици на рацете“, рече Гарсија.

 

Двајца демонстранти беа приведени во полициската станица, но беа ослободени околу 15 часот и 15 минути, во придружба на адвокат.

Полицијата не даде никакви информации за случајот, а музејот не одговори на телефонските повици.

Околу 20 други демонстранти, исто така преживеани од труењето во 1981 година, се собраа пред музејот, пристигнувајќи од околината на Мадрид, како што се предградијата Фуенлабрада и Мостолес и градот Саламанка.

Портпаролот на музејот и уметничката галерија не сакаше да одговори на барањето за коментар, наведува Ројтерс.

Слични содржини