Драма во семејството на Леброн Џејмс – синот доживеал срцев удар, во несвест е пренесен во болница

од Vladimir Zorba

Американските медиуми објавија дека Леброн Рејмон „Брони“ Џејмс Џуниор (18) за време на обука на Универзитетот во Јужна Калифорнија (УСЦ) доживеал срцев удар, по што без свест бил пренесен во болница. Сепак, тој сега е во стабилна состојба и повеќе не е на интензивна нега.

„Брони Џејмс доживеа срцев удар за време на тренинг. Медицинскиот персонал успеал да го однесе Брони во болница. Тој сега е во стабилна состојба и повеќе не е на интензивна нега. Бараме почитување и приватност на семејството Џејмс и ќе ги ажурираме медиумите кога ќе бидат достапни повеќе информации“, изјави портпаролот на семејството Џејмс за TMZ Sports.

„Леброн и Савана би сакале јавно да ја изразат својата длабока благодарност до медицинскиот и спортскиот персонал на УСЦ за нивната неверојатна работа и посветеност на безбедноста на нивните спортисти“, се вели во соопштението.

Брони, најстариот син на Џејмс, е бруцош во УСЦ. Тој наполни 19 години во октомври, кога ќе има право на драфт во НБА во 2024 година.

Ѕвездата на Лејкерси и најдобриот стрелец на НБА лигата на сите времиња, претходно изјави дека се надева дека ќе игра во НБА лигата во ист тим со својот син Брони.

„Тоа е планот. Ако даде Господ“, рече Леброн Џејмс во мај 2022 година.

Џејмс и Савана ги имаат синот Брајс (18) и ќерката Жури (8).

Слични содржини