Ериксен би можел да заигра повторно, но тоа нема да биде во Италија!?

од Nikola Popovski

Данскиот фудбалер Кристијан Ериксен се наоѓа на раскрница пред понатамошниот тек од својот живот.

Откако доживеа срцев удар на мечот меѓу Данска и Финска и дури беше клинички мртов во еден момент, на почетокот на Европското првенство, продолжението на неговата кариера е доведено во прашање.

На Ериксен му била извршена операција и инсталиран му е дефибрилатор за контрола на отчукувањата на срцето. Можно е лекарите да му дозволат на 29-годишниот фудбалер повторно да истрча на теренот, но тоа сигурно нема да го има во Италија.

Здравството што се занимава со спорт не дозволува професионален спорт со дефибрилатор.

– Кристијан Ериксен нема да може повторно да добие зелено светло да заигра во Италија ако не му се отстрани дефибрилаторот – изјави еден од докторите на Фудбалскиот сојуз на Италија, Франческо Браконаро, за локалното радио „Кис Кис“.

Италијанците станаа многу ригорозни кога е во прашање здравјето на фудбалерите, откако 25-годишниот играч за врска на Ливорно, Пјермарио Моросини почина за време на натпреварот во 2012 година, а во 2018 година, 31-годишниот капитен на Фиорентина Давиде Астори почина во сон пред мечот со Удинезе.

Слични содржини