Французите во полуфиналето на Олимписките игри по драмата со Италија

од Stefanija Kuzmanovska

Француските кошаркари се пласираа во полуфиналето на Олимпискиот турнир во Токио, откако во четвртфиналниот натпревар ја совладаа Италија со 84:75.

Французите ќе играат со Словенија во борбата за големото финале, која денеска ја елиминираше Германија малку порано.

Вистинската драма беше видена на крајот од натпреварот. Резултатот беше 73:73, две минути пред крајот, а потоа Батум погоди тројка. Италијанците го промашија следниот напад, но ниту Французите не го искористија.

Италијанците повторно промашија, а во следниот напад Руди Гобер даде две слободни фрлања за 78:73 на 1,13 минути до крајот.

Во следниот напад, Галинари ги погоди двете слободни фрлања и намали на 78:75 на 50 секунди до крајот. Италијанците повторно го промашија нападот, а Руди Гобер донесе 80:75 и става точка на оваа игра.

Инаку, Французите беа подобри цело време и имаа предност во првиот дел од 2 до 4 поени разлика, а во третиот период и плус 13 (64:51)

Во текот на четвртата четвртина, Италијанците успеаја да ја намалат разликата и да го израмнат натпреварот, но немаа сили за пресврт.

Слични содржини