ФСБ воведе режим на антитерористички операции

од Vladimir Zorba
273 прегледи

Специјалните сили на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) ги блокирале терористите во неколку станови во населбите Махачкала и Каспијск, каде што бил воведен режим на антитерористичка операција, соопшти денеска информативниот центар на Националниот антитерористички комитет.

„За време на оперативните претресни активности извршени од безбедносните служби во Дагестан, добиени се информации за тоа каде се вооружени лица инволвирани во терористички активности. Вечерва специјалните сили на ФСБ ги блокираа во неколку станови во станбените области на Махачкала и Каспијск. обезбеди безбедност на граѓаните, шефот на регионалниот оддел на ФСБ воведе режим на антитерористички операции“, се вели во соопштението, а пренесува РИА Новости.

Жителите од околните куќи се евакуирани.

Дагестан е руска република лоцирана во Северен Кавказ.

Слични содржини