Гренел до Албанците: Гласајте за Трамп, тој работеше за вашиот глас

од Nikola Popovski

Ричард Гренел денес ги повикал Албанците од Косово и Метохија кои живеат во Америка да гласаат за реизбор на Доналд Трамп за претседател на САД.

Во видео порака, пренесена од РТК, Гренел ги потсетил Албанците од Косово и Метохија дека Трамп напорно работел на мирот на Балканот и на нормализацијата на економските односи меѓу Белград и Приштина.

„Ќе ми требаат неколку минути за да ги поздравам моите пријатели албанско-американски пријатели и да ги охрабрам да признаат дека Доналд Трамп работеше напорно за мир на Балканот и економска нормализација. Тој внимаваше на еден регион. Знаеме дека Барак Обама и eо Бајден не обрнуваа внимание“, рекол Гренел.

„Се надеваме дека нашите албански пријатели ќе дадат се од себе за повторно да го избереме Доналд Трамп. Тој работеше напорно за вашиот глас“, се вели во пораката на Гренел, пренесува „Косово онлајн“.

loading...

Слични содржини