Храна што недостасува од менито на Елизабета Втора

од Vladimir Zorba

Експертите веруваат дека исхраната на кралицата Елизабета Втора од Англија се заснова врз најздравите принципи.

Ако внимателно ја погледнете исхраната на кралицата, ќе забележите дека некои производи воопшто немаат место таму.

Еве неколку работи што Елизабета Втора никогаш не ги јадела.

Тестенини

Во паста има многу скроб и јаглени хидрати, така што кралицата никогаш не ги јаде.

Школки

Обично овие мекотели не им служат на монарсите бидејќи можат да предизвикаат алергиски реакции или труење. Елизабета исто така го избегнува овој производ, иако нејзиниот син Чарлс е голем обожавател на оваа морска храна, па затоа понекогаш си дозволува да „касне“ остриги.

Несезонско овошје и зеленчук

Кралицата се обидува да јаде само сезонски производи што нејзините земјоделци ги одгледуваат на територијата на Бакингамската палата. Во студената сезона, не јаде увезено овошје бидејќи тие честопати се третираат со долгорочни пестициди за чување.

Компири

Елизабета Втора воопшто не консумира компири заради високата содржина на скроб. Иако експертите не се согласуваат со нејзината позиција – зеленчукот од корен е корисен и треба да се конзумира во мали количини.

Непечено месо

Кралицата на Велика Британија бара од готвачите да и служат само добро испечено месо, бидејќи полу-сировото може да содржи бактерии кои можат да предизвикаат инфекција во организмот.

Јајца

Елизабета не јаде јајца со бели лушпи, но кафеаните се вклучени во нејзината диета. Очигледно, кралицата ги смета за многу повкусни.

Слични содржини