ИЈЗ: 316 нови случаи на Ковид 19 од 1562 тестрирања, 11 лица го загубија животот

Во изминатото деноноќие по направени 1562 тестирања, регистрирани се 316 нови случаи на Ковид 19 во земјава.

Институтот за јавно здравјје регистрираше и 11 смртни случаи, но и 681 излекуван пациент.

Според статистичките податоци новодијагностицираните пациенти се од следните градови: Скопје – 164, Куманово – 16, Прилеп – 34, Тетово – 12, Гостивар – 10, Штип – 6, Кавадарци – 13, Велес – 8, Охрид – 9, Струмица 5, Струга – 5, Кочани – 5, Кичево – 1, Неготино – 13, Гевгелија – 7, Свети Николе – 1, Крива Паланка – 1, Делчево – 1, Радовиш – 1, Виница – 2 и Богданци – 2.

Од починатите лица, 4 пациенти од Скопје, по 2 од Прилеп и Крушево и по еден од Штип, Битола и Охрид.

Во моментов, бројот на активни случаи во земјата изнесува 8.863, додека од почетокот на пандемијата регистрирани се 107 479 случаи со Ковид 19. Вкупниот број на починати е 3 206, а на излекувани 95 410.

loading...

Слични содржини