(Видео) Инцидент пред Хашкиот суд: Маж развеа српско знаме

од desk2

Додека се чека изрекувањето на пресудата за хашкиот обвинет Ратко Малдиќ, пред седиштето на Хашкиот трибунал се случи инцидент во кој интервенирала и полицијата.

Маж, меѓу насобраните членови на здружението на жртви од БиХ донел и развеал српско знаме и извикувал „Ратко Младиќ херој“, по што следела турканица, а претседателката на здружението Жени жртви на војната, Бакира Хасечиќ се обидела да му го одземе знамето.

Набрзо интервенирала холандската полиција, а мажот е оддалечен од собирот.

Хасечиќ рече дека момчето дошло да провоцира.

На тревникот пред Хашкиот трибунал има собрано 150 жртви кои чекаат да се изрече пресудата за Младиќ. Пресудата ја следат околу 200 медиуми од регионот и светот.

Incident u Haagu

Jutros je u Haagu došlo do manjeg incidenta kada je mladić uzvikivao da je Ratko Mladić heroj i razvio srpsku zastavu, koju je Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja "Žena – žrtva rata“ pokušala da mu uzme. Tada je došlo do naguravanja, a intervenisala je i policija.

Публикувахте от federalna.ba в Сряда, 22 ноември 2017 г.

Слични содржини