Израел повторно ја нападна Сирија, ракетиран Дамск

од Milan1

Сириските државни медиуми објавија денеска, дека ракети од Израел биле истрелани во правец на предградијата на главниот град Дамаск.

Израел изведува напади врз Сирија најмногу во текот на ноќта, а денешното ракетирање следеше откако земјата неодамна ја обвини еврејската држава дека ја напаѓа нејзината јужна територија, исто така без да даде детали.

Израел во последните години изврши стотици напади врз воени цели поврзани со Иран во Сирија, но ретко преземаше одговорност за таквите операции.

Израелските лидери рекоа дека се цел на базата на сојузничката милиција на Иран, како моќниот либански екстремистички Хезболах.

Израелската армија напаѓа конвои со оружје за кое верува дека е наменето за Хезболах, кој се бори на страната на силите на сирискиот претседател Башар Асад во граѓанската војна во таа земја.

 

Слични содржини