Клинтон пишува политички трилер за заговор во американската влада

од Vladimir Zorba

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат за демократска партија за претседател на изборите во 2016 година, Хилари Клинтон пишува политички трилер за „смртоносен заговор“, скован „со цел да ја искористи“ американската влада. Книгата, како што е најавено, треба да се појави пред читателите во октомври.

Романот на Хилари Клинтон, кој треба да биде објавен во октомври, се фокусира на „новиот државен секретар“ кој се приклучува на „администрацијата на нејзиниот ривал, претседателот инаугуриран по четиригодишното американско лидерство, кое беше тргнато од светската сцена“, се вели во соопштението.

Романот „Држава на теророт“ е напишан од Хилари Клинтон заедно со нејзината долгогодишна пријателка Луиз Пени, пренесува Индипендент.

„Да се ​​напише трилер со Луиз е остварување на сонот“, рече Клинтон.

Клинтон изјави дека ужива во секоја книга и лик на Луиз, како и во пријателството.

„Сега спојуваме искуства за да го истражиме сложениот свет на дипломатијата и предавството“, рече Клинтон.

Според неа, ништо во книгата не е како што изгледа на прв поглед.

Романот доаѓа откако Клинтон претходно го објави „Што се случи“, уште еден политички чин за нејзиниот пораз од поранешниот претседател Доналд Трамп на изборите во 2016 година.

loading...

Слични содржини