Кои се 10-те најбогати Германци според „Форбс“?

од Vladimir Zorba

Клаус-Михаел Кине е најбогатиот Германец според листата на најбогати луѓе на светот на магазинот „Форбс“.

Имено, во четвртокот, логистичкиот претприемач од Хамбург, Клаус-Михаел Куне, го сруши од првото место основачот на „Лидл“, Дитер Шварц од Хајлброн.

Според „Форбс“, нето вредноста на Клаус-Михаел Кине моментално се проценува на 42,6 милијарди долари (39,36 милијарди евра) (од 22 февруари 2024 година).

„Билд“ пишува дека 86-годишниот бизнисмен, кој на многумина е познат како покровител и спонзор на спортскиот клуб Хамбург, поседува осум милијарди долари повеќе од пред еден месец.

Клаус-Михаел Кине, роден е во Хамбург. Во 1966 година, тој ја презема бродската компанија од неговиот татко и ја прошири Kühne + Nagel во глобална логистичка групација со 78.000 вработени во 106 земји.

Фактот дека 86-годишникот сега е на првото место на листата на „Форбс“ делумно се должи на движењето на берзата. Покрај сопствената компанија, Кине, меѓу другото, е и најголемиот акционер на „Луфтханза“ и има акции во „Хапаг-Лојд“ и неговиот омилен клуб Хамбургер СВ.

Во продолжение погледнете кој е на листата на Форбс на 10-те најбогати Германци:

Клаус-Михаел Кине (Kühne + Nagel, логистика): 42,6 милијарди долари
Дитер Шварц (Lidl, Кауфланд): 38,5 милијарди долари
Рајнхолд Вирт (Würth Assembly Materials & Tools): 33,7 милијарди долари
Стефан Квант (BMW): 25,9 милијарди долари
Сузане Клатен (BMW): 24,7 милијарди долари
Карл Албрехт Џуниор. и семејство (Aldi Süd): 16 милијарди долари
Беате Хајстер (Aldi Süd): 16 милијарди долари
Андреас фон Бехтолсхајм и семејството (Google): 14,6 милијарди долари
Тео Албрехт Џуниор. и семејство (Aldi Nord, Trader Joe’s): 14,2 милијарди долари
Хасо Платенер и семејството (SAP): 11,1 милијарди долари

Слични содржини