Кој е новиот шеф на НАТО? За Путин вели дека не е силен тип, за Зеленски дека е човек со визија

од Milan1
545 прегледи

Холанѓанецот Марк Руте, кој најверојатно ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и верен сојузник на Украина, кој ги усоврши своите политички вештини за време на неговиот 14-годишен мандат како премиер.

Руте (57) е еден од најголемите поддржувачи на европската воена поддршка за Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година и истакнува дека поразот од Москва е клучен за мирот во Европа.

Соборувањето на авионот над Украина во 2014 година беше пресвртница за Руте

Тоа беше поттикнато од соборувањето на авионот над Украина во 2014 година, за што Холандија ја обвинува Русија. Тогаш загинаа 298 лица, а 196 беа холандски државјани.

НАТО мора да биде силен за да се спротивстави на Москва и европските лидери не смеат да бидат наивни кога станува збор за Русија на Путин, посочува тој.

„Тој нема да застане во Украина ако не го спречиме сега. Оваа војна е поголема од Украина. Се работи за зачувување на меѓународното владеење на правото“, рече Руте во ОН во септември 2022 година, седум месеци по почетокот на руската инвазија.

По соборувањето на летот MH17, Руте стана еден од најистакнатите европски политичари, играјќи важна улога во европските дебати за имиграцијата, долговите и одговорот на пандемијата „Ковид-19“.

Под негово водство, Холандија ги зголеми трошоците за одбрана на повеќе од 2 отсто од БДП што ги бара НАТО и донираше Ф-16, артилерија, беспилотни летала и муниција на Киев.

Речиси е извесно дека во октомври тој ќе го замени Јенс Столтенберг на чело на НАТО, кој таа функција беше речиси десет години, откако романскиот претседател ја повлече кандидатурата. Руте веќе обезбеди поддршка од 31 од 32-те земји-членки на Алијансата.

Руте цел живот живее во Хаг и не е оженет, а по политиката имал намера да се посвети на наставата. Но, војната во Украина го поттикна да одлучи за меѓународна функција.

Тој е силен поддржувач на украинскиот претседател Володимир Зеленски, со кого се сретна во Киев пред пет години.

„Дури и тогаш беше очигледно: ова е човек со мисија… Убеден сум дека успехот на Украина во голема мера зависи од менталитетот што тој го ширеше од самиот почеток“, рече Руте во април.

Од друга страна, иако предупреди за заканата од Путин, тој сугерираше и дека рускиот претседател не е толку силен како што изгледа.

„Не го преценувајте ментално Путин. Разговарав многу со него. Тој не е силен човек, не е силен човек“, рече Руте на парламентарната дебата во април.

„Еден од оние во ЕУ кој најдобро се справи со Трамп“

Руте минатата година ја потврди својата кандидатура за нов генерален секретар на НАТО како еден од шефовите на меѓународната коалиција која ќе испорача Ф-16 на Украина и ќе обучува украински пилоти.

На крајот од неговиот мандат на чело на холандската влада, тој потпиша десетгодишен безбедносен договор со Украина, кој ја гарантира поддршката на Холандија.

Руте има добри односи со различни британски и американски функционери и многумина го сметаат за еден од оние во ЕУ кои најдобро се справиле со американскиот претседател Доналд Трамп, кој повторно се кандидира за Белата куќа.

Тоа би можело да биде драгоцено искуство за него бидејќи евентуалното враќање на Трамп на власт ги загрижи лидерите на НАТО откако тој ја доведе во прашање подготвеноста на Америка да им помогне на другите членки на Алијансата доколку бидат нападнати.

На безбедносната конференција во Минхен минатата година, Руте рече дека лидерите треба да престанат да „лелекаат поради Трамп“ и да трошат повеќе за одбрана и производство на муниција, без оглед на тоа кој ќе победи

Слични содржини