Колку вреди накитот на круната на кралицата?

од Vladimir Zorba

Една од најинтригантните личности во светот секако е кралицата Елизабета. Нејзината популарност порасна по емитувањето на серијата „Круна“ на Нетфликс. Круните се пренесуваат од генерација на генерација во кралските семејства.

Кралицата Мери ја доби круната како свадбен подарок од „Девојките од Велика Британија и Ирска“. Подоцна и ја подари круната на својата ќерка, денешната британска кралица Елизабета, како свадбен подарок. Со текот на годините, круната стана заштитен знак на кралицата Елизабета.

За сите важни настани, од нејзиното крунисување, кралицата Елизабета носи круна направена од накит и скапоцени камења кои доаѓаат од сите делови на светот.

Вредноста на круната никогаш не била одредена, иако многу експерти пробале.

Инаку, круната е најпрепознатливиот симбол на кралските семејства, а круната на Свети Едвард е непроценливо национално богатство.

Круната на Свети Едвард е направена во 1661 година, за време на владеењето на кралот Џорџ III. Тој носи кадифена виолетова капа и златна лента со вградени полускапоцени камења.

До 1911 година, накитот бил позајмен за потребите на крунисувањето, а по церемонијата му се враќал на сопственикот.

Кралската круна има 1.333 дијаманти, во моментот на производство чинела околу 10.000 долари. Денешната вредност се мери во милиони долари.

На денот на нејзината венчавка, кралицата Елизабета добила околу 100 бурмански рубини, кои им ги дала на врвните јувелири за да направат круна во 1973 година. Во новата круна поставиле и накит кои биле во старата круна, наследени од предците.

Круната во кралското семејство ја носеше принцезата Дијана, како и Кејт Мидлтон.

Меѓународното здружение за скапоцени камења се обиде да ја процени вредноста на скапоцените камења, како и бројот на карати во нив. Компонентите на златото се 22-каратни и чинат околу 72.000 фунти.

Сафирите вредат околу 1,7 милиони фунти. Аметист, турмалин и аквамарин исто така имаат висока цена.

Важно е да се напомене дека круната не е осигурана, како и другиот кралски накит.

Вкупната вредност на круната е приближно 3,5 милијарди фунти.

Слични содржини