Крег не сака Џејмс Бонд да се префрли на стриминг платформи

од Vladimir Zorba

Актерот Даниел Крег, кој го играше ликот на Џејмс Бонд во неколку филмови, меѓу кои и „No Time To Die“, кој моментално се прикажува во кината, се противи на префрлање на франшизата за тајниот агент 007 на платформи за стриминг.

Откако Амазон даде понуда да направи син-оф за филмовите за Џејмс Бонд, 53-годишниот актер изјави дека таквата одлука може да биде катастрофална за кината и дека на оваа позната франшиза местото и е на големото платно.

Како што рече, се додека филмовите се настан што го зближува семејството, кината имаат шанса да опстанат.

„Една од најубавите работи што се случи во последно време е што го донесовме овој филм во кино, таму припаѓаат филмовите за Бонд. Тие не можат да изгледаат добро на мобилните телефони, туку на големите екрани“, изјави тој за „Сан“.

Ова не е прв пат Крег да зборува за важноста на киното, а претходно изјави дека се надева дека „No Time To Die“, кој е 25-ти филм од франшизата на тајните агенти, дополнително ќе го „турне“ филмот. индустријата.

„Кината се тука да останат, а што се однесува до мене, секогаш ќе бидам среќен да им помогнам на кој било начин“, рече актерот во септември, по шпекулациите дека „No Time To Die“ може да биде преземена од Netflix или Apple поради одложените премиери.

Слични содржини