Ливерпул потпиша договор со Порто за Виеира

од Vladimir Zorba

Ливерпул потпиша интересен договор со поранешниот клуб на Луис Дијаз – Порто. Според „Мирор“, доколку трет клуб сака да го привлече играчот од средниот ред Фабио Виеира, змејовите ќе мора да ги известат „црвените“, а Ливерпул ќе има предност да го купи португалскиот младински репрезентативец.

За Виеира, чиј договор со Порто истекува за три години, се вели дека е заинтересиран и за Арсенал. Има клаузула за ослободување од 12,7 милиони фунти. Сепак, кандидатот за Виеира мора да вклучи бонуси според учинокот на играчот од средниот ред, па сумата може значително да се зголеми.

Виеира, кој на крајот на месецот ќе наполни 22 години, има силна сезона во Порто, со седум гола и 15 асистенции досега.

Ливерпул веќе договори нов играч за врска во лицето на 19-годишниот плејмејкер на Фулам, Фабио Карваљо, кој официјално ќе стане играч на тимот од Мерсисајд на 1 јули.

Слични содржини