МАЛОЛЕТНИКОТ КОЈ ВО ПАРК ГО УБИ МИЈАТОВИЌ ТЕПАЛ И ПОЗНАТ ЛЕКАР! Шеснаесетгодишникот правел хорори во Вождовац

од Илинка Илиоска
405 прегледи

Момчето кое до смрт го претепа Ѓорѓе Мијатовиќ е обвинето за учество во нападот врз лекарот Бранко Кајтази и неговите двајца синови на крајот на декември минатата година во истата област во белградската населба Браќе Јерковиќ.

Еден од двајцата малолетници осомничени за тешкото убиство на Ѓорѓе Мијатовиќ, брат на потпретседателот на Владата на Федерацијата БиХ, според неофицијални податоци на Блиц, веќе се гони пред Вишиот суд за кривично дело Учество во тепачка.

Тој е обвинет за учество во нападот врз лекарот Бранко Кајтази и неговите два сина на крајот на декември минатата година во истиот дел од белградската населба Браќе Јерковиќ.

Докторот Бранко Кајтази и неговите два сина беа претепани на 25 декември 2023 година во паркот кај Централните гробишта.

„Две момчиња ме претепаа мене и мојот најстар, 15-годишен малолетен син. Нè удираа со метални шипки по телото и главите, нè расекоа, многу крваревме. Со раце го претепаа мојот 13-годишен помал син и стапалата завршивме на Итната помош . Претходно помладиот брат на еден од тие двајца малолетни насилници го чекаше мојот помал син пред основното училиште „Бранислав Нушиќ“ и го удри со тупаници. изјави претходно Кајтази за српските медиуми.

Малолетниците се уапсени под сомнение за убиство на Ѓорѓе Мијатовиќ, братот на потпретседателот на Владата на Федерацијата на Босна и Херцеговина. Според неофицијални информации, Мијатовиќ добил шест удари во главата, од кои еден во пределот на слепоочницата.

Се претпоставува дека токму тој удар доведе до пукање на черепот, поради што Мијатовиќ доживеа епилептичен напад и срцев удар.

Според Ивица Дачиќ, министерот за полиција и според сопругата на починатиот, до конфликтот дошло откако нивните деца се пожалиле дека двајцата кои го претепале починатиот не сакале да им ја вратат топката на децата.

„Таткото излегол, настанала гужва и кога жената излегла дознала дека имал конфликт со двајца млади. Тој бил пренесен во Ургентниот центар каде што починал. Причината за смртта се утврдува“, рече Дачиќ.

Слични содржини