Марш во потпетици – Министерството за одбрана на Украина мета на критики

од Stefanija Kuzmanovska

Министерството за одбрана на Украина беше мета на жестоки критики откако на Фејсбук објавија фотографии од кадетки кои маршираат со високи потпетици, како дел од подготовките за парадата на Денот на независноста.

Украина ќе прослави 30 години независност следниот месец, па во тек се опсежни подготовки за воената парада.

На парадата ќе учествуваат и кадетки, кои се подготвуваат за маршот во чевли со високи потпетици, наместо вообичаени воени чизми.

Многу корисници на Фејсбук остро го критикуваа Министерството за објавување фотографии, наведувајќи дека ваквите чевли немаат никаква врска со војската и дека станува збор за сексизам.

И политичарите од опозициската партија го критикуваа министерот за одбрана Андрија Таран, кому му подарија високи потпетици.

Како што изјавија, тие испратиле по еден пар и до претседателот на земјата и врховниот воен командат Владимир Зеленски.

Слични содржини