Мит или вистина: Дали кафето го намалува ризикот од коронавирус?

од Nikola Popovski

Една нова студија, чии резултати беа објавени во списанието Nutrients, открива дека луѓето кои пијат барем една шолја кафе на ден може да бидат позаштитени од инфекција со коронавирус.

За целите на студијата, научниците од Универзитетот Северозападен анализирале податоци од 38.000 луѓе во Велика Британија, и ги следеле нивните навики во исхраната, но и што пијат – кафе, чај или вода. Тие ги споредуваа тие податоци со минатогодишните податоци. Околу 17 проценти од испитаниците, исто така, биле позитивни на коронавирус, пишува „Ординација.хр“.

Откако ги проверија резултатите, научниците поврзаа дека луѓето кои пијат кафе секој ден имаат дури 10% помал ризик од заразување со коронавирус. Откриле и дека диетата богата со зеленчук, па дури и ако вашата мајка ве доила додека сте биле бебе, исто така ги намалува шансите да се разболите. Преработеното месо, пак, е поврзано со поголем ризик од развој на болеста, иако црвеното месо не е поврзано со зголемен ризик.

Потрошувачката на кафе е во корелација со воспалителни биомаркери, кои се поврзани со посериозна форма на болеста и смрт од вирусот, напишаа научниците во соопштението. Кога ќе се земат предвид двата фактори, ефектот на кофеин против болеста е присутен и потребни се дополнителни истражувања.

Епидемиолозите се согласуваат дека е тешко да се каже дали кафето навистина ќе го намали ризикот од заболување, така што сите експерти се согласуваат дека се потребни дополнителни истражувања за да се разбере и тој механизам.

Д-р Ричард Воткинс, инфектолог, смета дека тоа може да биде случајност, но исто така смета дека кофеинот може да има ефект врз заштитата од воспаление, но тоа е само претпоставка. Исто така е можно навиката да се пие кафе да биде индиректно поврзана.

„Можеби само луѓето се грижат за своето здравје“, додаде тој.

На пример, навиката за пиење кафе ги зголемува шансите дека некое лице ќе се држи до тренинг, а тоа е најдоброто нешто што можете да го направите ако сакате да го заштитите вашето здравје.

Лекарите продолжуваат да потенцираат дека треба да се вакцинираме ако сакаме да ја доведеме до крај пандемијата, а не да се потпираме на шолја кафе.

Слични содржини