Отповикувањето ќе им се врати на Демократите како бумеранг: Мрачни прогнози на рускиот сенатор за иднината на САД

Рускиот сенатор Алексеј Пушков го коментираше импичментот против американскиот претседател во заминување Доналд Трамп, велејќи дека не е исклучено новоизбраниот лидер Џо Бајден да се соочи со слична ситуација. – Претворањето на импичментот на претседателот во банална постапка ќе им се врати на демократите како бумеранг.

– Републиканците веќе имаат намера да подготват импичмент на Бајден поради корупција – напиша рускиот сенатор на Телеграм. Според него, нема да биде можно да се направи тоа пред изборите за Конгресот во 2022 година, бидејќи претставниците на Републиканската партија немаат мнозинство во Претставничкиот дом, но само пет места ги одделуваат од демократите.

– Ако републиканците го надминат тој јаз, Бајден ризикува да ги почувствува сите привлечности на импичмент – заклучува Пушков. Да потсетиме, Претставничкиот дом на американскиот конгрес го усвои повлекувањето на претседателот Доналд Трамп со 232 гласа „за“, што го направи првиот лидер на САД чие отповикување беше изгласано од ова тело двапати.

Покрај демократите, за отповикување гласаа и 10 републикански конгресмени. 197 конгресмени гласаа против импичмент. После тоа, конгресменката Марџори Тејлор Грин од Georgiaорџија вети дека ќе започне напис за импичмент против Bо Бајден на самиот почеток на неговиот прв мандат во Белата куќа, копирајќи го потегот на демократите кои го сторија тоа на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп.

loading...

Слични содржини