Актуелно
Почетна / Актуелно / Почина Слободан Праљак

Почина Слободан Праљак

Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал.


Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.Слободан Праљак не е воен злосторник. Ја презирам пресудата, изјави Праљак и испи нешто од мало шишенце.

– Тоа што го испив е отров, истакна Праљак, по што изрекувањето на пресудата беше прекинато.  Toj веднаш беше пренесен во болница, но по неколку часа починал.

(Видео) По изрекувањето на пресудата од Хаг, еден од осудените Хрвати „испи отров“

loading...