Предлог за појадок: Омлет со чиа семе

од Stefanija Kuzmanovska
240 прегледи

Состојки:

– 1 лажица чиа семе

– 4 лажици млеко

– 3 јајца

– 2 лажици маслиново масло

– половина чаша рендан кашкавал

Подготовка:

Чиа семето потопете го во млеко на собна температура околу 20 минути.

Потоа додадете ги јајцата во смесата и добро изматете.

Загрејте го маслото и истурете ја смесата. Додадете малку сол.

Кога дното ќе се испече, на едната страна од омлетот распоредете го ренданиот кашкавал и покријте го со другата страна.

Почекајте да се растопи кашкавалот, па послужете.

Слични содржини