Руски амбасадор: САД се тресат пред успехот на Русија

од Vladimir Zorba
937 прегледи

Американските власти „се тресат пред успехот на Русија, бегаат од сериозен разговор со неа“, вклучително и дискусијата за мировните иницијативи на претседателот Владимир Путин, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.

„Гледате дека (американската) администрација се тресе од успехот што го покажуваме. Погледнете што се случува во Капитол кога се предлагаат нови закони за прогласување на Русија за државен спонзор на тероризмот. Всушност, многу функционери едноставно бегаат од нас и не сакаат да започнат сериозен разговор, ги игнорираат предлозите на нашиот претседател во врска со решавањето на ситуацијата во Украина“, изјави Антонов на новинарите, пренесе РИА Новости.

Претходно, Путин презентираше нови мировни предлози за решавање на конфликтот во Украина, во кои предложи признавање на статусот на Крим, самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск, регионите Керсон и Запорожје како региони на Русија, консолидација на неблоковски и ненуклеарен статус, негова демилитаризација и денацификација и укинување на антируските санкции, но украинската страна го отфрли предлогот.

Слични содржини