Руски „Калашников“: Започнуваме со производство на дронови камикази

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот производител на оружје „Калашников“, кој стои зад најпопуларната јуришна пушка во историјата, денеска објави дека ќе лансира нова дивизија за производство на дронови камикази, кои станаа едно од најкористените оружја во војната во Украина, пренесува „Ројтерс“.

Откако украинските сили ги искористија западните, израелските и турските беспилотни летала со голем ефект во раните месеци од војната, Русија почна да ги користи иранските дронови Шахед, настојувајќи да го зголеми сопственото производство на тој пат.

„Калашников“, со седиште во Ижевск, е најголемиот руски производител на автоматско оружје и наведувани артилериски системи.

„Главната задача на одделот е производство на системи со наведена муниција. Системите се дизајнирани за високо прецизно уништување на далечни индивидуални и групни непријателски цели на теренот“, соопшти „Калашников“.

„Калашников“, именуван по Михаил Калашников, дизајнерот на автоматската пушка АК-47, исто така ќе произведува лансери, ќе ја контролира технологијата и ќе се занимава со истражување и развој.

Претседателот Владимир Путин минатиот месец изјави дека руската индустрија за дронови наскоро би можела да вреди повеќе од 12 милијарди долари откако планот за зголемување на производството ќе биде ставен на сила.

Слични содржини