САД би можеле да имаат две вакцини против Ковид-19 пред Божиќ

од Nikola Popovski

По Денот на благодарноста, кога бројот на луѓе што минуваа низ аеродромите во САД бил највисок од средината на март, секретарот за здравство Алекс Азар соопштил дека некои Американци можат да започнат да се вакцинираат пред Божиќ.

Азар изјавил дека вакцината против коронавирус на Фајзер може да биде одобрена и доставена по 10 декември, по состанокот на експерти од Управата за храна и лекови на САД (ФДА) за да се оценат резултатите од клиничките испитувања и да се одлучи дали вакцината заслужува зелено светло.

Модерна бара итно одобрување на вакцината

Азар исто така потсетил дека американската биотехнолошка компанија „Модерна“ објави дека поднесува барање до регулаторите во САД и Европа итно да ја одобрат нејзината вакцина. Се покажа дека е исклучително ефикасен (94,1 процент) во клиничките испитувања и може да се спореди со резултатите од вакцината „Фајзер“.

„Можно е да ги имаме и двете вакцини на располагање пред Божиќ“, нагласил Азар.

Вакцините ќе бидат доставени од федералната влада, а гувернерите на сојузните држави ќе одлучат како да ги дистрибуираат.

Во САД, во ноември биле пријавени 4,2 милиони нови случаи на инфекција и повеќе од 36 000 смртни случаи. Бројот на хоспитализирани и починати е најголем во последните шест месеци.

loading...

Слични содржини