Се повеќе гласини за тоа кој ќе го замени Даниел Крег како Џејмс Бонд

од Vladimir Zorba

РЕТКО изборот за улога е толку интензивно очекуван како што е случајот со Џејмс Бонд. Многумина мислат дека следниот таен агент 007 може да биде црнокож или жена.

Даниел Крег, повремено неволниот Бонд, беше со една нога надвор од смокингот речиси од моментот кога ја прифати работата во 2006 година. Но, се чини дека „No time to die“ навистина ќе биде неговата последна улога во Бонд, па се погласни се гласините за тоа кој ќе го замени.

Со години, некои имиња се поврзуваат со Бонд, кој претходно го играа познати актерски имиња, меѓу кои Шон Конери, Роџер Мур и Пирс Броснан.

Том Харди

Крег беше обид да се зајакне Бонд откако на агентот 007 му се закани американскиот филмски шпион Џејсон Борн. Обидот беше многу успешен бидејќи филмовите „Casino Royale“ и „Skyfall“ се меѓу најдобрите филмови за Бонд воопшто, а ликот е вратен во стилот на оригиналните романи на Иан Флеминг.

Том Харди, честопати негативец или барем антихерој во филмовите „The Dark Knight“, „Venom“ и „Mad Max: Fury Road“, и може да помогне да се задржи таа помрачна визија за Бонд. Според обложувалницата Вилијам Хил, Харди во моментов е фаворит.

Идрис Елба

Името што често се споменува е и Идрис Елба, познат по улогите во серијата „The Wire“, филмот „The Suicide Squad“ и популарната серија на БиБиСи „Luther“. Тој ги започна гласините во 2018 година со објавата „Моето име е Елба, Идрис Елба“, осврнувајќи се на познатата реченица за Бонд.

Популарната продуцентка на франшиза Барбара Броколи во неколку наврати рече дека следниот 007 „не мора да биде бел“. Ова за жал предизвика неизбежни расистички реакции, но многумина веруваат дека Елба има харизма да ја преземе таа улога.

Лашана Линч

Се чинеше дека Броколи ја отфрли можноста за женски агент.

„Јас навистина не сум заинтересирана да исфрлам машки лик и да го толкува жена. Мислам дека жените се многу поинтересни од тоа”, рекла таа за Variety.

Но, тоа не ги спречи гласините за Лашана Линч, 33-годишна црнечка Британка, која наводно ја презема улогата на 007 на крајот на „No time to die“. Крег се согласува со Броколи.

„Само треба да има подобри улоги за жените и црните актери. Зошто жена да го глуми Џејмс Бонд кога треба да има улога толку добра како Џејмс Бонд, но за жена?“, изјави Крег за „Радио Тајмс“.

Реге-Жан Пејџ

Меѓу омилените кај букмејкерите е младиот актер кој освои милиони срца минатата година во хитот на Нетфликс „Bridgerton“. Тој за идејата зборуваше во разговор со американскиот ток-шоу водител Џими Фалон.

„Ако сте Британец и добро работите, тогаш луѓето почнуваат да го зборуваат тој збор на Б“, рече тој.

Том Холанд

Помалку срамежлив за неговата желба за „дозвола за убиство“ е Том Холанд, sвездата на Спајдермен. Холанд за „Variety“ изјави дека не е задоволен од улогата на суперхерој

„Како млад Британец кој сака филм, би сакал да бидам Џејмс Бонд. Значи, знаете, јас само велам. Изгледам прилично добро во костум“.

Има уште во трка

Има многу други кандидати, а „Vogue“ неодамна им даде силни перспективи на британско-малезискиот актер Хенри Голдинг, вездата на „Bodyguard“ Ричард Меден и Килијан Марфи од серијата „Peaky Blinders“.

Броколи не сака да зборува за тоа.

„Можеш да бидеш вљубен само во една личност истовремено. Засега, едноставно не можеме да мислиме на ништо друго освен на Даниел“, вели таа.

Слични содржини