Што се случува со вашето тело ако пиете чај секој ден?

од Nikola Popovski

Во зависност од видот на чајот, тој може да донесе бројни придобивки за вашето тело, а некои општи карактеристики на овој напиток и неговите ефекти може да бидат: подобрување на работата на срцето, подобрување на когнитивните функции, варење и релаксација, пренесува Кликс.

Чајот е еден од најомилените пијалоци на планетата. Некои го пијат со појадок, некои за да се релаксираат пред спиење, а некои го пијат попладне со омилените грицки. Имајќи предвид дека луѓето ширум светот го консумираат овој пијалок, се поставува прашањето какви здравствени придобивки може да понуди чајот и дали има некои негативни несакани ефекти од пиењето.

Повеќето од овие придобивки или несакани ефекти се поврзани со специфични типови на чај, но постојат неколку карактеристики што може да се кажат за чајот во општа смисла.

На пример, зелениот чај е познат како еден од најздравите видови на чај поради неговите специфични антиоксиданси, па затоа може да понуди одредени придобивки што другите билни чаеви можеби ги немаат. „Eat This Not That“, со помош на нутриционистите, создадоа листа на општи карактеристики за тоа како овој пијалок може да влијае на вашето тело.

Може да му помогне на вашето срце

Будењето со шолја чај или уживањето во шолја пред спиење може да биде повеќе од само задоволување на вашите желби. Всушност, малку чај може да ви помогне да го одржите вашето срце здраво.

Одредени чаеви, како што се црниот чај, зелениот чај и чајот од хибискус, се поврзани со подобрување на здравјето на срцето и може да помогнат во намалување на крвниот притисок, намалување на нивото на ЛДЛ холестерол и подобрување на целокупната кардиоваскуларна функција.

Ја подобрува вашата когнитивна функција

Оние кои пијат зелен чај ќе бидат среќни кога ќе слушнат дека нивната навика за пиење чај можеби им дава поттик на нивниот мозок. Овој чај содржи Л-теанин, амино киселина која работи синергетски со кофеинот за да обезбеди помазно и поодржливо зајакнување на енергијата, подобрувајќи ја будноста и когнитивната функција.

Може да помогне во варењето

Кога се борите со вознемирен стомак или варење, одредени чаеви можат да ви помогнат да се опуштите. Билните чаеви како камилица, нане и ѓумбир го поддржуваат дигестивното здравје и помагаат во ублажување на симптомите на надуеност и гадење.

Не само што чајот може да помогне веднаш да се подобри варењето, туку може да помогне и за здравјето на цревата и варењето со текот на времето.

Дополнителна доза на кофеин

Некои чаеви, во зависност од видот, содржат пристојна количина на кофеин. Чаевите како црн, зелен и улонг содржат кофеин, додека билните чаеви се целосно без кофеин. Ако знаете дека сте чувствителни на кофеин, можеби ќе сакате да внимавате на типот на чај што го пиете и во кое време од денот ќе одлучите да направите пауза за чај.

Може да ви помогне да се опуштите

Чајот од камилица, кој се прави од суви цветови од камилица, особено се користи за спиење и релаксација. Овој чај е познат по своите смирувачки ефекти поради присуството на апигенин, антиоксиданс кој се врзува за одредени рецептори во вашиот мозок, намалувајќи ја анксиозноста и промовирајќи релаксација.

Кога станува збор за вашиот сон, пиењето чај од камилица пред спиење може да го подобри квалитетот и времетраењето на сонот, благодарение на неговите седативни својства кои можат да ве натераат да се чувствувате поспани.

Слични содржини