Шведска за палењето на Куранот: „Ова е најсериозната ситуација од Втората светска војна“

од Stefanija Kuzmanovska
189 прегледи

Шведска и Данска размислуваат да забранат палење на Куранот бидејќи тоа ја загрозува нивната безбедност и предизвика остри протести во муслиманските земји, пишува dpa.

Шведскиот премиер Улф Кристерсон изјави дека е во близок контакт со неговата данска колешка Мете Фредериксен за можна забрана.

„Се наоѓаме во најсериозна безбедносна ситуација од Втората светска војна“, напиша Кристерсон на Инстаграм во неделата вечерта, додавајќи дека многумина би можеле да ја искористат ситуацијата.

Претходно, данската влада најави дека ќе разгледа правни акти за забрана на палење на Куранот пред странските амбасади.

Дозволено е да се критикуваат религиите, изјави данскиот министер за надворешни работи Ларс Локе Расмусен.

„Но, ако застанете пред странска амбасада и запалите Куран или запалите свиток од Тора пред израелската амбасада, тоа не служи за ништо друго освен за потсмев“.

Ова ја загрозува колективната безбедност на земјата, рече тој.

Неодамна, мали групи запалија копии од Куранот за време на исламофобични акции во Шведска и Данска. Ова доведе до лути протести и закани во неколку муслимански земји. Особено силни реакции имаше во Ирак, чија влада го протера шведскиот амбасадор. Претходно демонстрантите во Багдад упаднаа во шведската амбасада и ја запалија.

Слични содржини