Со продажба на долари, Пекинг го брани курсот на јуанот

од Stefanija Kuzmanovska
256 прегледи

Најголемите кинески државни банки се забележани како продаваат долари и купуваат јуани на прекуокеанскиот спот пазар на почетокот на азиското тргување во четвртокот.

Продажбата на долари во државните банки треба да го забави падот на јуанот, велат извори со директно познавање на трговијата, цитирани од Ројтерс. Кинеската централна банка, исто така, во четвртокот објави олеснување на правилата за прекугранично финансирање.

Кинескиот офшор јуан порасна за повеќе од 0,7 отсто на највисоко ниво од 7,1812 за долар. На континенталниот пазар, јуанот забележа сличен раст, но сепак е во пад од околу четири отсто во однос на доларот од почетокот на годината, што го прави една од најлошите азиски валути оваа година.

Јуанот во јуни падна на најниското ниво во однос на доларот во последните седум месеци, поради загриженоста на пазарот поради забавувањето на домашниот раст и намалувањето на извозот, што дополнително го зголемува притисокот врз кинеската валута, која исто така страда од зголемените каматни стапки во САД.

Слични содржини