Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Само два дена од почетокот со работа: Негувателка во градинка во Битола позитивна на Ковид 19

Негувателка во детска градинка во Битола е меѓу новозаболените од коронавирус. Пет деца и три воспитувачки и две негувателки се ставени во домашна изолација од 14 дена по утврдениот случај, соопштија денес од Центарот за јавно здравје. Овој случај доаѓа третиот ден од отворањето на градинките.

Повеќе

Општините од пелагонискиот регион со над 400 заразени лица со Ковид 19

Во општините Битола, Ресен и во Демир Хисар во моментов регистрирани се 82 активни случаи заразени со Ковид-19. Според податоци од центрите за јавно здравје и надлежни служби што водат евиденција, најголем број активни лица, вкупно 54 има во Битола, 27 во Демир Хисар и eдно лице во Ресен. По …

Повеќе

Битолчанец загина возејќи електричен тротинет

Вчера попладне, 26-годишен битолчанец загина откако управувајќи го својот електричен тротинет, имал судар со автомобил. „На 29.07.2020 во 13.49 часот се случила сообраќајна незгода на крстосницата од ул.„8 Септември“ и ул.„Арон Ароести“ во Битола, во која учествувале патничко возило „фолксваген туран“, со битолски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ј(21) од Битола …

Повеќе

Слушај госпоѓо !!! 5ти пат се јавувам… Нискоградба Битола ми треба (ФОТО)

Низ улиците во Битола денеска се појавија знаци со натписи на кои беше напишан бројот на кој може граѓаните да пријават затнати шахти за да не дојде до поплав. „Слушај госпоѓо !!! 5ти пат се јавувам…Нискоградба Битола ми треба – едно е! 047/221-016, пријавете затнати шахти оти ќе се поплавиме“, …

Повеќе

Муралот со „Песна за солидарноста“, испишан со порака со говор на омраза (ФОТО)

Муралот кој беше промовиран вчера, за отворањето на јубилејното 15-то издание на АКТО фестивалот за современа уметност, ја пренесува „Песна за солидарноста“ на Бертолт Брехт. Неполни 24 часа подоцна, во текот на ноќта, со црна боја е испишана порака со говор на омраза. Муралот е направен од КУРС колективот од …

Повеќе

Ресенчанец преку „Фејсбук“ се заканувал за поставени бомби на комбиња и автобуси

Во СВР Битола вчера околу 16.20 часот В.Т. управител на фирма за превоз на работници, пријавил дека преку социјалната мрежа „Фејсбук“ добил заканувачки пораки од профил на „Фејсбук“ на М.Ч. дека на комбињата и автобусите на фирмата имало поставени бомби и дека ќе бидат активирани. Од полициски службеници биле извршени …

Повеќе

Полицијата истражува: Битолчанка со својот автомобил оштетила фасада на зграда (ФОТО)

На социјалните мрежи се објавени повеќе фотографии од сообраќајна несреќа која тешко може да се објасни. Граѓани од улица „Леринска” во Битола пријавиле во СВР-Битола дека вчера во попладневните часови, битолчанка со својот автомобил ја оштетила фасадата на зградата. Од СВР-Битола информираат дека пријавата е пристигната, архивирана и се истражуваат …

Повеќе

Герила акција во Битола: „Oстајте да помини фичото“

Со уметничка акција во Битола на креативен начин се предупредуваат граѓаните на неопходноста да се одржува физичко растојание, како придонес кон почитување на оваа мерка која е најефективното средство во борбата со епидемијата од ковид-19, информираат од организацијата Инфо акција. Акцијата инспирацијата ја црпи од минатото кога требало да се …

Повеќе

„Да се запалат и убијат тие кои се вратија од странство“: Кривична за прилепчанец

СВР Битола поднесе кривична пријава против Ј.Ф.(42) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. Пријавениот на 28.03.2020 во 06:51 часот, на својот профил на социјалната мрежа Facebook, споделил фотографија од автобуси кои превезувале македонски државјани …

Повеќе

„Да ги зaпалиме хотелите каде што се џаолите“- Битолчанец повикувал на Фејсбук, насилство од страв од коронавирусот

Со појавата на епидемијата на коронавирусот се зголеми и стравот кај граѓаните. Па така дел од граѓаните од Битола преку социјалните медиуми го изразија стравот дека нивниот град ќе стане ново жapиште на коронавирусот откако македонски државјани вратени со хуманитарни летови беа сместени во државен кapaнтин во градот. -Ајде браќа …

Повеќе