Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Во Битола се одбележуваат 75 години настава на современ македонски јазик

 Битолската Гимназија „Јосип Броз Тито“ вечер во овој град со свечена академија ќе ја одбележи 75 годишнината од денот кога за прв пат во едно македонското средно училиште се одржа наставен час на современ македонски јазик. Средното општинско училиште кое низ историјата, односно од 1945 до 1952 година го носи …

Повеќе

Улиците во Битола ги добија своите вистински имиња! (ФОТО)

Утринава група битолски активисти на симболичен начин ги означија проблемите кои ги имаат граѓаните на Битола со улиците. Целта на акцијата е да се предизвика внимание и локалната власт да ги реши овие проблеми. Имињата на улиците се симболични исто како состојбата на улиците. ВЕТЕНА, а не направена, ВЕЛЕЛСЛАЛОМ полна …

Повеќе

ГАЛЕРИЈА: Евгенија е првото бебе во Битола во 2020 година

Пет минути по полноќ, во Клиничата болница во Битола на гинеколошко-акушерското одделение  се роди првото бебе во новата 2020 година, девојче, кое на свет дојде по нормален пат. Името и  е Евгенија и е прво дете на нејзините родители. Првороденото бебе го посети градоначалничката  Наташа Петровска, која  на мајката и …

Повеќе

Бесплатен интернет на најфреквентни локации во Битола

Општина Битола ја стави во функција донацијата од Друштвото за комуникациски услуги А1 Македонија ДООЕЛ Скопје, со која се овозможува на две локации во градот да се користи бесплатен интернет. Станува збор за најфреквентни локации каде има најголемо движење на граѓани и туристи, односно кај Градскиот часовник и Градскиот парк …

Повеќе

Заев: Нема посериозна потврда од самитот на НАТО дека сме на прав пат

Испишавме историја и беше задоволство да се седи на иста маса со лидерите на најмоќните држави, членки на НАТО, затоа што заслуживме, порача претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев на граѓанската трибина „На прав пат“ во Битола. „Нема посериозна потврда дека сме на прав пат, од самитот на НАТО …

Повеќе

Петровска: Владеењето на ВМРО-ДПМНЕ во Битола беше црно владеење

ВМРО-ДПМНЕ ја остави Општина Битола со премногу кал, нивното владеење е црно владеење за Битола. За 12 години ни ја осакатија Битола, но ви ветувам дека ќе ја покриеме нивната кал во секое сокаче, истакна градоначалничката на Битола, Наташа Петровска на граѓанската трибина на СДСМ „На прав пат“. „Офицерскиот дом …

Повеќе

Единствена Македонија: Ние сме последна шанса за нашата генерација

Партијата на Јанко Бачев, Единствена Македонија со караванот насловен „Битка за Македонија“ денеска е во Битола на средби со граѓаните. Бачев заедно со членови од партијата подели околу 5.000 примероци од Платформата на Единствена Македонија, “Битка за Република Македонија”. Од партијата се пофалија декаа битолчани им порачале дека определбите во …

Повеќе

Нови 134 вработувања во Битолската болница

Се засилуваат капацитетите на Клиничката болница во Битола. Имено министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во оваа болница се рализирани 134 вработувања. -Во Клиничката болница во Битола се реализирани 134 вработувања, а на 13 ангажирани со договор на дело следува постапка на трансформација на нивниот работен однос. Ги зголемивме …

Повеќе

Сугарески: Изградбата на инфраструктурата врвен приоритет на Владата

Изградбата на патната, железничката, комуналната инфраструкура и гасификацијата се врвен приоритет на Владата, истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при денешниот увид на реконструкцијата на патот Битола-Тополчани-Прилеп. Министерот Сугарески потсети дека централната власт помага и инвестира во Пелагонискиот регион, каде се реализирани повеќе проекти и го најави новиот …

Повеќе

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

Премиерот Зоран Заев останува оптимист за добивање позитивна одлука од Европскиот совет за датум за преговори и верува дека на 17 и 18 октомври ќе има конечен одговор. – Останувам оптимист заради тоа што ги имаме сите аргументи на светот да добиеме позитивна одлука од Европскиот совет. Не сакам ни …

Повеќе