Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Бектеши: Кафаните и кафулињата со тераси ќе работат до 20 часот

Угостителските објекти кои имаат тeраси ќе можат да отворат утре, а нивното работното време ќе биде до 20 часот, информираше денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Другите угостители ќе можат да отворат подоцна, откако ќе се види како ќе се почитуваат препораките. Имаме протокол кој предвидува три фази во отворањето …

Повеќе

Неделава ќе се носат уредбите за третиот сет мерки

Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат неделава, по што и на граѓаните ќе им биде објаснето како да ги користат. Дел од мерките според најавите треба да почнат да се применуваат во јуни и јули. Според Владата, третиот сет економски мерки е за ревитализација на економијата …

Повеќе

Ивановски: Преговорите со ЕУ ќе отворат пат за зацврстување на економијата

Александар Ивановски, поранешен даночен инспектор во Управата за јавни приходи во Скопје, денеска раководи со секторот за даночна политика во Европската Фискална Конфедерација во Брисел, организација на даночни асоцијации и институти во Европа. Тој неодамна е именуван и за член на советодавното тело на Европската Комисија како независен експерт за …

Повеќе

Нова поддршка од државата за угостителите кои ќе ги отворат своите објекти

За стартот на работата на угостителските објекти се преговара со стопанските комори, денеска изјави  министерот за економија Крешник Бектеши. -Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство ќе донесе одлука за отворање на кафетериите и рестораните, ќе следи и нова поддршка од државата откако ќе бидат отворени, истовремено се консултираат …

Повеќе

Петров: 5.350 фирми аплицирале за финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен

Од самата појава на корона вирусот во нашата земја, целите на Владата предводена од СДСМ беа јасни. Да се помогне на што повеќе граѓани, да зачуваме што повеќе работни места, да ги поддржиме компаниите на нашите сограѓани но и да ги поставиме темелите за рестарт на нашата економија кога ќе …

Повеќе

Јовановски: Џабе преживувањето на коронавирусот ако потоа се умре од глад

За два месеци од денес на целиот свет ќе му стане јасно дека постојниов начин на живот е економски неодржлив, смета главниот советник во Управниот одбор на Комората, Зоран Јовановски. „Економските последици ќе станат преголеми за да можат да се ставаат во втор план. Со други зборови, џабе преживувањето на …

Повеќе

Загрозени над 9 000 работни места, занаетчиите бараат помош од држават

За мерките за поддршка на бизнис секторот да можат да аплицираат и занаетчите. Кризата во овој сектор се чувствува од првиот ден. Без помош од државата поради намалената побарувачка на услугите од пандемијата се доведува во прашање опстојувањето на бизнисите и работните места на 5 800 занаетчии и 3300 други …

Повеќе

Ангеловска: Ќе го заштитиме секое работно место, секој да има средства за да го преживее овој период

Зборувајќи за што би се кратело од буџетот министерката за финансии Нина Ангеловска во интервју за Радио Слободна Европа, вели дека се што е во функција на справување со кризата, не може да биде предмет на кратење, како здравството и безбедноста. Таа посочува дека треба да се обезбедат средства секој …

Повеќе

Економскиот совет ги разгледа дополнителните мерки за справување со последниците во економијата

Економскиот совет, кој работи на иницијатива на претседателот на Владата на Оливер Спасовски, денеска го одржа вториот состанок на кој беше разгледан дополнителниот пакет мерки кој го предлага Владата за справување со последиците по економијата, стопанството и финансискиот сектор од блокадата на реалниот сектор што го предизвика корона вирусот, сооштија …

Повеќе

СДСМ: Пред нас е предизвикот да се избориме со здравствената и економска криза

Стратешките и одговорни политики што ги спроведе СДСМ во изминатите 2,5 години дадоа конкретни резултати. Република Северна Македонија почнува преговори со Европската унија и стана 30. членка на НАТО. Историската грешка е исправена, почнуваме преговори, Европската комисија треба да ги спроведе подготовките, а првата меѓувладина конференција ќе се одржи најбрзо …

Повеќе