Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Бројот на пациенти со сезонски грип е рекордно мал

Поради глобалните правила за физичко растојание воведени како резултат на коронавирус, стапките на заболени од грип се на рекордно ниско ниво, покажуваат раните податоци, сигнализирајќи дека мерките имаат невидено влијание врз другите заразни болести. Во Кина, каде започнаа првите мерки за карантин, новите извештаи за инфекции, вклучувајќи заушки, сипаници и …

Повеќе

13,5 милиони прегледи: Доктор објасни зошто коронавирусот се разликува од грип

Докторот Хју Монтгомери објасни зошто коронавирусот се разликува од обичен грип. „Доколку добијам нормален гриш, ќе заразам во просек околу 1,3 или 1,4 луѓе. Лицата кои добиле грип од мене ќе го пренесат на другите и така понатаму. Кога тоа ќе се случи, ќе бидам одговорен за 14 случаи на …

Повеќе

Карлеуша мудрува за коронавирусот: Нејзините изјави предизвикаа бес кај многумина (ФОТО)

Јелена Карлеуша се декларира себе како веган и заштитник на правата на животните, а на Инстаграм сподели порака која згрози многумина. „Вирусот корона не би постоел како проблем ако бевме вегани“, напиша таа. Во меѓувреме, објави и фотографија како носи заштитна маска. Тоа барем малку даде надеж дека конечно ја …

Повеќе

Што е подобро? Разликата меѓу сапун и антибактериски гел

Сапунот и антибактерискиот гел се наменети за различни околности. Иако е добро да имате гел при рака, додека патувате, ништо не е поефикасно како темелно перење на рацете со обичен сапун и вода. Дејството на сапунот Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека сапунот не ги убива микробите. Миењето …

Повеќе

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Тоа е најголем број на смртни случаи кај деца од грип во овој момент во сезоната откако ЦДЦ почна да води евиденција во 2004 година, освен …

Повеќе

Почина 85-годишен старец од компликации од грип

 На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот имаше и деменција и претходно прележана туберкулоза, информираа од таа јавна здравствена установа. Ова е втор смртен случај од компликација од грип по минатонеделниот кога девојче почина …

Повеќе

Во Грција за една седмица од сезонски грип починаа 15 лица

За само една недела од сезонски грип во Грција починаа 15 лица, со што бројот на регистрирани смртни случаи во последните три месеци се искачи на 53 луѓе, јави дописничката на МИА од Атина. Во неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје се наведува дека починатите се на возраст …

Повеќе

Епидемија на грип во Белград и во Пиротскиот, Мачванскиот и Златиборскиот округ

Откако Градскиот институт за јавно здравје во средата објави епидемија на грип во Белград и во три окрузи – Пиротскиот, Мачванскиот и Златиборскиот, вирусот на грип е регистриран и во поголемиот дел од Србија, јави дописникот на МИА од Белград. Најповеќе се заболени деца од 5 до 14 годишна возраст …

Повеќе

Од сезонски грип во Грција починале 38 лица

Од почетокот на октомври минатата година, заклучно со 2 февруари 2020 од грип, во Грција, починале вкупно 38 лица, а за само една седмица регистрирани се 15 смртни случаи, според податоците од Националната организација за јавно здравје, јави дописничата на МИА од Атина. Од починатите, 17 се мажи, 21 жени, …

Повеќе

Сезонскиот грип во Грција го одзеде животот на 38 лица

38 се жртви на сезонски грип во Грција до 2 февруари, соопшти Националната здравствена организација. Само во последната недела починаа 17 лица. Од 40-тата недела од 2019 година, кога ќе започне сезонскиот период за набљудување на грип, па се до 5-тата недела од 2020 година (27 јануари до 2 февруари), …

Повеќе