Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Почина 85-годишен старец од компликации од грип

 На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот имаше и деменција и претходно прележана туберкулоза, информираа од таа јавна здравствена установа. Ова е втор смртен случај од компликација од грип по минатонеделниот кога девојче почина …

Повеќе

Во Грција за една седмица од сезонски грип починаа 15 лица

За само една недела од сезонски грип во Грција починаа 15 лица, со што бројот на регистрирани смртни случаи во последните три месеци се искачи на 53 луѓе, јави дописничката на МИА од Атина. Во неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје се наведува дека починатите се на возраст …

Повеќе

Епидемија на грип во Белград и во Пиротскиот, Мачванскиот и Златиборскиот округ

Откако Градскиот институт за јавно здравје во средата објави епидемија на грип во Белград и во три окрузи – Пиротскиот, Мачванскиот и Златиборскиот, вирусот на грип е регистриран и во поголемиот дел од Србија, јави дописникот на МИА од Белград. Најповеќе се заболени деца од 5 до 14 годишна возраст …

Повеќе

Од сезонски грип во Грција починале 38 лица

Од почетокот на октомври минатата година, заклучно со 2 февруари 2020 од грип, во Грција, починале вкупно 38 лица, а за само една седмица регистрирани се 15 смртни случаи, според податоците од Националната организација за јавно здравје, јави дописничата на МИА од Атина. Од починатите, 17 се мажи, 21 жени, …

Повеќе

Сезонскиот грип во Грција го одзеде животот на 38 лица

38 се жртви на сезонски грип во Грција до 2 февруари, соопшти Националната здравствена организација. Само во последната недела починаа 17 лица. Од 40-тата недела од 2019 година, кога ќе започне сезонскиот период за набљудување на грип, па се до 5-тата недела од 2020 година (27 јануари до 2 февруари), …

Повеќе

Расте бројот на болни од грип, најмногу се во Струмица и Скопје

Нови 2825 заболени од грип се регистрирани во изминатите седум дена, што е зголемување за над 75 проценти во однос на претходната седмица и за речиси двапати повеќе споредено со истиот период минатата година. Вкупниот број на заболени од грип се искачи на 7150, што е исто така за околу …

Повеќе

Најдановска-Алулоска: Родителите да не се плашат кога децата имаат зголемена температура и симптоми слични на грип

Родителите да не се плашат од справувањето со симптомите на грипот. Секое дете кое ќе се упати на преглед нема потреба да се хоспитализира, а секое дете кое има симптоми на грип треба да се упати во болница. Индикациите за хоспитализација на овие пациенти се компликации од грипот, односно коморбидни …

Повеќе

Во сезона на настинки, останете дома, наместо да одите на работа

Во ек е сезоната на настинки и грипови, на секој чекор може да слушнеме како некој кива, кашла или му тече носот. Сигурно се прашувате дали и во која ситуација треба сепак да останете дома, ако можете и покрај настинката да отидете на работа? „Настинката е последица од вирусна инфекција …

Повеќе

ИЈЗ: Изминатата недела 207 заболени од грип

Изминатата недела (од 30 декември до 5 јануари), се регистирани 207 заболени од грип, што е зголемување за 31 отсто споредено неделата пред неа кога беа регистрирани 158 случаи, се наведува во извештајот што ја својата веб страница денеска го објави Институтот за јавно здравје. Најголем број случаи – 140 …

Повеќе

Во време на настинки и вирози: Како да не се заразите

Зимските болести се скоро невозможни за избегнување бидејќи релативно лесно се пренесуваат: вирусите се шират преку воздухот, кивавица или допир со заразена личност. Човекот е заразен и пред појавата на првите симптоми, од пет до седум дена откако ќе се повлечат симптомите. Некои луѓе можат да бидат заразени дури и …

Повеќе