Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 3)

Архива на ознаки:

МВР: 618 лица казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (22/23.06.2020 година) на територијата на Македонија на 651 лице им се издадени решенија за изолација, а 346 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што три лица кои не ја почитувале мерката …

Повеќе

Тетовец физички ги нападнал мајката, братот и други роднини

Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски информира дека во полиција вчеравечер било пријавено семејсно насилство. Случајот кај нив бил пријавен од 71-годишна тетовка и нејзиниот 45-годишен син. Според пријавата тие двајцата и уште две други лица членови на семејството, физички ги нападнал 46-годишниот син, односно брат, во заедничкиот двор на …

Повеќе

Уапсена скопјанка, агресивно се однесувала кон полицајци

На 21.06.2020 во 13:30 часот во Скопје на Кеј „Димитар Влахов“ од полициски службеници била приведена З.К.(23) од Скопје затоа што агресивно се однесувала кон полициски службеници кои извршувале службени дејствија. Сочинети записници по чл.4 и чл.13 од ЗППЈРМ – велат од полицијата.

Повеќе

Полициски службеник и 13 лица во државен карантин на сопствен трошок

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата Република Северна Македонија на 566 лица им се издадени решенија за изолација, а 178 лица потпишале изјави за самоизолација, информира МВР. Полициските службеници кои извршиле контроли кај лица во изолација и самоизолација, констатирале дека две лица не ја почитувале мерката за …

Повеќе

МВР објави листа на лица на кои не може да им се достават решенија за прекршоци

Министерството за внатрешни работи на својата веб страна денеска објави листа со имиња и презимиња на 35 физички и правни лица на кои не може да им бидат доставени решенија за извршени прекршоци. – Се повикуваат овие физички и правни лица, во рок од осум дена од денот на објавувањето …

Повеќе

Казнети 706 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (17/18.06.2020 година) на територијата на Македонија на 274 лица им се издадени решенија за изолација, а 255 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што утврдено е дека четири лица не ја …

Повеќе

Уапсен сопственикот, угостителски објект во Тетово работел и после полноќ

Тетовската полиција и Државниот пазарен инспекторат ноќеска десетина минути по полноќ при контрола на улицата „29 Ноември“ увиделе дека работи угостителски објект иако согласно прописите во време на епидемијата овозможено е работење на локалите само до 22 часот. Во содејство и координација со инспекторатот биле извршени контроли во 11 угостителски …

Повеќе

МВР: Издадени 336 решенија за изолација

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 16127 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 633 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 337 контроли во објекти при што евидентиран e 1 објект коj не ги …

Повеќе

МВР: 199 лица потпишале изјави за самоизолација

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 15494 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 559 прекршоци во изминатото деноноќие. Во координација со Државниот пазарен инспекторат во текот на изминатото деноноќи извршени се 239 контроли во објекти при што не се евидентирани објекти кои не ги …

Повеќе

Во МВР позитивно 41 лице на коронавирусот, 180 вработени во самоизолација

Во моментов во МВР има 41 лице позитивно на Ковид-19, а 180 вработени се во самоизолација, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Тони Ангеловски, портпарол на МВР. Тој напомена дека по епидемиолошката анкета констатирано е дека пет лица треба да бидат во самоизлоцаија наредниве 14 дена. -Бројката на заболени …

Повеќе