Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Нови 29 казнени налози од ОЈО Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 29 лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, соопштија од ОЈО Скопје. -Сите обвинети, во одделни кривично-правни настани, го прекршиле полицискиот час на територијата на …

Повеќе

ОЈО Скопје: Автобусот на Дурмо Турс не бил технички прегледан според предвидените процедури

Техничкиот преглед на автобусот на компанијата Дурмо Турс, кој беше дел од големата сoобраќајна несреќа во близина на село Ласкарци, не бил реализиран според стандардните процедури. Овој став на денешното рочиште за предметот „Ласкарци”, го изнесе обвинителот Дарко Јакимовски, кој истакна дека автобусот на 2 јули 2018 влегува во техничкиот …

Повеќе

Струшкото обвинителство отвори предмет за масовниот собир на верниците

Струшкото обвинителство отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на Литијата одржана на 7 мај, по повод верскиот празник Св. Ѓорѓија. „Постапувањето на обвинителството е заради присуството на граѓани на Литијата во услови на пандемија, кога не се …

Повеќе

Казни од по 2 000 евра за 25 лица од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе 20 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 25 лица обвинети за кривично дело и непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Двајца од обвинетите не ја почитувале наредбата за задолжителна самоизолација. Другите, …

Повеќе

За непочитување на полицискиот час, 22 скопјани ќе платат по 2.000 евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе казнени налози против 22 лица обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во одделни кривично-правни настани, не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата …

Повеќе

За тројца прекршители на полицискиот час во Сингелиќ, предложени казни од по 5000 евра

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за определување казнен налог против три лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите на 13 април околу 22 часот, во скопско Сингелиќ биле затекнати надвор од …

Повеќе

По 2000 евра казна за 19 лица од Скопје поради непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје денеска со Основниот кривичен суд Скопје поднесе 18 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 19 лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Сите обвинети не ја почитувале …

Повеќе

Двајца скопјани обвинети за измама

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица, од кои едното се товари за продолжено кривично дело – Измама од член 247 став 3 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик, додека …

Повеќе

Кривична за граѓани кои објавиле имиња на болни од коронавирусот

Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) денеска поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство врз основа на член 149 од Кривичниот законик за злоупотреба на лични податоци, заради неовластено објавување на списоци со наслов Корона вирус -КОВИД 19 за граѓани на РСМ на кои се објавени имиња, датум на раѓање …

Повеќе

2.000 евра казна за скопјанец кој додека бил во изолација повикал екипа за интернет и телевизија

Охридското основното јавно обвинителство поднесе предлог за казна на 43-годишен жител на Скопје со престојувалиште во Охрид заради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Обвинетиот на 13 март на граничниот премин Табановце допатувал од Австрија и веднаш заминал во неговиот стан во Охрид каде иако знаел дека е …

Повеќе