Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

РСБСП со апел: Повисоко ниво на сообраќајна култура, основен предуслов за побезбеден сообраќај!

Сообраќајната култура е специфичен вид на култура која треба да ја поседува и секојдневно да ја практикува секој учесник во сообраќајот. Сообраќајната култура е мошне важен елемент на безбедноста во сообраќајот и не претставува само познавање на сообраќајните правила и прописи и поседување на вештини и умеење да се управува …

Повеќе

РСБСП со апел: Бидете внимателни и одговорни зад воланот за првомајските празници!

1 мај – меѓународниот ден на трудот, се празнува ширум светот а традициолнално се празнува и кај нас. Овој празничен ден најчесто се користи за патување, излети во природа и дружење со семејствата и пријателите. Пандемијата со Covid 19, забраната за собирање во поголеми групи, препораките за социјална дистанца и …

Повеќе

Воз удри во „голф“ кај Сарај, еден повреден

Воз удрил во автомобил на патниот премин Сарај – Кондово на железничката пруга Скопје – Тетово. Како што соопштува полицијата, несреќата се случила вчера околу 12:30 часот. -Се случила железничка незгода во која учествувале локомотива ТМД-Рабел управувана од Ќ.Ќ.(56) од Скопје и патничко возило „фолксваген голф“, со скопски регистарски ознаки, …

Повеќе

Во Скопје вчера од сообраќај исклучени пијан возач, двајца без дозвола и едно нерегистрирано возило

На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден во рамки на преземени мерки и активности од сообраќај се исклучени еден пијан возач, двајца возачи затоа што управувале возила без да се стекнат со право на управување на моторно возило и едно возило бидејќи било нерегистрирано. …

Повеќе

Денеска и утре посебен сообраќаен режим во Скопје

Поради верскиот празник Задушница во текот на денешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на сообраќајната полиција …

Повеќе

По мал застој, нормализиран сообраќајот на Плетвар

По краток застој, особено за тешките товарни возила, нормализиран е сообраќајот на превојот Плетвар за сите видови возила кој се одвива во снежни услови. Според Љупчо Блажески, раководител на пунктот Плетвар на „Македонија пат“ застојот настанал по 16 часот кога поминувала некоја државна делегација. -Тогаш проблем беше запрените, особено тешки …

Повеќе

Магла низ котлините, долините и клисурите, АМСМ препорачува внимателно возење

Авто Мото сојузот на Македонија известува дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.  Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на …

Повеќе

Сообраќајот без забрани, слаби врнежи од дожд во источниот дел

На патиштата во источниот дел од државата утринава има слаби врнежи од дожд, додека на останатите патни правци сообраќајот се одвива тековно по претежно влажни коловози. Јавното претпријатие „Македонија пат“ апелира до возачите на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. На граничните премини од македонска страна …

Повеќе

Еден загинат во сообраќајка во Скопје

Пешак загинал во една од вкупно 47 сообраќајни незгоди што викендов се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Возач на патничко моторно возило и сопатник биле тешко повредени во две сообраќајки, а 30 лица се здобиле со полесни повреди во случени 38 сообраќајки. Во 14 сообраќајки била причинета материјална штета. …

Повеќе

Македонски камион се превртел на автопатот Ниш-Белград

Камион со македонски регистарски таблици се превртел на автопатот Ниш-Белград, кај селото Катун, пренесува српската агенција Бета. Според полициските наводи, возачот со возило на брза помош бил пренесен во Клиничкиот центар во Ниш, но за сега не е познато со какви повреди се здобил. Сообраќајот на делницата на автопатот во …

Повеќе