Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Од денеска без зимска опрема во возилата

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани завршува денеска. ОД АМСМ информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема …

Повеќе

Пролетна нега на кожата по ладната зима

По ладните зимски денови и дебелата облека, со пролетта доаѓа и време кога треба да почнете да се грижите за кожата соодветно на годишното време. Следејќи ги следниве чекори, ќе успеете да ја подготвите кожата за идните топли и убави денови: Пилинг Важата кожа беше заробена во тешка облека и …

Повеќе

Зимата во Европа е завршена

Според месечната прогноза што денеска ја објави Европскиот центар за среднорочни временски прогнози (ЕЦМВФ), зимата во Европа е завршена. Имено, позитивно температурно отстапување се очекува во сите седмици до 1 март и почетокот на климатолошка пролет. Очекувано температурно отстапување е најзабележително и најизразено во Русија од каде доаѓаат пристигнуваат зимски …

Повеќе

Зимска торта со јаболка и чоколадо

Состојки: 5 јаболка со средна големина 100 гр шеќер 50 гр ореви 3 јајца 2 лажици гриз 2 лажици брашно 10 гр цимет 1 прашок за печиво 100 мл јогурт 100 гр чоколада 10 гр какао Подготовка: Во тепсијата ставете хартија за печење. Потоа, излупете ги јаболката, исчистете ги и …

Повеќе

Овие трикови ќе ви помогнат да ги заштитите усните од ладното

Испукани усни се честа појава во зима. Тоа се случува поради ладниот и сув ветер. Кератинот, кој го создава горниот слој на кожата, ја губи својата флексибилност, па усните се воспалуваат, пукаат и се лупат. Не лижете ги усните Многумина кои го имааат овој проблем ги лижат усните. Повторното лижење …

Повеќе

Врнежи од снег на Попова Шапка, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека

Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека. ЈП „Македонијапат“ апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен …

Повеќе

Студеното време е здраво: Еве како влијае врз нас

Студеното време не им е најомилено на поголемиот дел од нас, особено поради тоа што мора да носиме повеќе облека и повторно да ни е ладно. Сепак, има и позитивни страни. Студеното време му помага и на вашето здравје и тоа на овие начини: Ладното време предизвикува „искрење“ во вашиот …

Повеќе

(Фото вест) Закачете јакна на дрво и стоплете некого

Дека постојат хумани луѓе кои се грижат за социјалните категории, беше доказ јакната закачена на дрво која утринава можеше да се забележи на Улица Македонија во Скопје. Имено, ваков тип на хуманитарна акција веќе неколку пати беше организирана во главниот град се со цел да им се помогне на оние на …

Повеќе

Во време на настинки и вирози: Како да не се заразите

Зимските болести се скоро невозможни за избегнување бидејќи релативно лесно се пренесуваат: вирусите се шират преку воздухот, кивавица или допир со заразена личност. Човекот е заразен и пред појавата на првите симптоми, од пет до седум дена откако ќе се повлечат симптомите. Некои луѓе можат да бидат заразени дури и …

Повеќе

5 собни цвеќиња кои цветаат и во зима

Собните цвеќиња се најубавиот украс за ентериерите, особено оние кои имаат убави цветови преку целата година. Во продолжение прочитајте кои собни цвеќиња можете да ги имате дома, а кои ќе цветаат во текот на целата зима и ќе го облагородуваат просторот. Циклама Ова е едно од најпознатите собни цвеќиња. Може …

Повеќе