Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Домашно греено вино: Целиот дом ќе мириса прекрасно

Грееното вино во овој период од годината е одлично за оние кои сакаат малку повеќе да се релаксираат и да уживаат во неговиот прекрасен вкус. Основниот рецепт е едноставен, вино, шеќер и зачини, а уникатноста се постигнува со нивното комбинирање. Во него можете да додадете и кора од портокал додека …

Повеќе

Со помош на овие совети спречете паѓање на косата во зима

Сосема е нормално во зима зачестено да паѓа косата, но ако забележувате дека тоа се случува многу повеќе од вообичаено, време е да преземете конкретни чекори во негата, за да спречите навреме. Внесувајте повеќе витамини Во зима има помал избор на свежа храна, но тоа не значи дека на вашето …

Повеќе

5 трикови кои помагаат ако имате ладни стапала

Ниските температури може да ви донесат и психолошки стрес, покрај физичката неможност да го стоплите целото тело. Но, тоа не мора секогаш да биде така. Ладните стапала може да бидат вистински проблем, а поголема мака создава и ако не се занимавате со никаков спорт, пушачи сте или предолго седите во …

Повеќе

Негувана и густа коса дури и при ладно и ветровито време

Колку и да се трудиме да ја заштитиме, косата е многу поподложна на сувост и уништување во текот на зимата, особено кога надвор има студен ветер. Многу девојки може да се соочат со зголемено опаѓање на косата, особено ако често носат капи, кои предизвикуваат триење и откинување на дел од …

Повеќе

Откријте зошто зимата е добра за вашето здравје

Вистина е дека во зима има повеќе вируси и зарази, делумно и поради тоа што повеќе време поминуваме во затворен простор, но зимата не мора лошо да влијае на вашето здравје. Напротив, еве неколку причини зошто ладното е добро за здравјето. Се согоруваат повеќе масти За да ослебете во зима, …

Повеќе

Домашни хранливи маски за лице за ладните денови

Со почетокот на ладните денови, потребно е да ја засилите и негата на лицето. Сувиот ветер ја исушува кожата и создава микропукнатини и чувство на затегнатост. Во својата рутина ви препорачуваме да вклучите и природни маски за лице кои можете да ги направите самите. Обидете се, ништо не губите. Маска …

Повеќе

Како брзо да ја исушите облеката во зимските денови

Во зимските денови облеката тешко се суши бидејќи нема доволно сонце, а влажноста е поголема. Проблемот настанува кога облеката нема да се исуши навреме па од предолгото стоење во оваа положба почнува непријатно да мириси, па треба повторно да ја перете. Во продолжение прочитајте неколку совети за тоа како да …

Повеќе

Со правилна нега заштитете ја кожата во зима

Сувиот воздух, ветерот и студот може да ја исушат кожата и да предизвикаат одредени иритации и тоа кај најголем дел од луѓето е неизбежно. Затоа е потребно да ја негувате и надворешно, но и да го адаптирате животниот стил, за да може да биде здрава и негувана однатре. Ова се …

Повеќе

Рецепт за највкусното бело топло чоколадо со портокал

Веќе е ноември, а тоа значи дека дојде сезоната на вкусното топло чоколадо, во кое сигурно сите уживаме. Овојпат ви предлагаме да го направите од бело чоколадо, со додавање на ликер од портокал и секако, неизбежниот цимет. Потребни состојки: 500 мл млеко 80 гр бело чоколадо 100 мл слатка павлака …

Повеќе

Подгответе го телото и бидете здрави цела зима

Средината на есента е одлично време за да почнете да го подготвувате своето тело и да се потрудите да се заштитите од вируси и настинки, кои може да бидат навистина здодевни. Следете ги овие едноставни правила и постои голема веројатност следната зима воопшто и да не се разболите: Внесувајте витамини …

Повеќе