Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Заев не исклучува постизборна коалиција со ДУИ

Пријатели сме со петте соседи, целиот демократски свет ни е пријател, половина од нив веќе ја посетија Република Северна Македонија во изминатите две и пол години, дојдоа сите лидери, дојде и папата. Сите дојдоа да го охрабрат овој мултиетнички народ дека е на вистинскиот пат и дека така треба да …

Повеќе

Заев: Дали Мицкоски го натера Чулев да организира настан среде пандемија без мерки на заштита?

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев преку својот профил на Фејсбк го повика министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, да поднесе оставка. „Дали Наќе Чулев се консултираше со Мицкоски пред да одлучи да го загрозува здравјето на граѓаните? Дали Мицкоски го натера Чулев да организира настан среде пандемија без мерки на …

Повеќе

Заев: Банките ќе го одложат наплаќањето на кредити на гаѓаните до јуни

Претседателите и членовите на комисиите, на советите нема да земаат надоместок за месеците април и мај, ова не е време за екстра надоместоци. Заштедите кои ќе се постигнат задолжително да се објават во фондот за корона кризата, отворен од владата, ова се дел од мерките кои економскиот тим на СДСМ …

Повеќе

Заев: Сите функционери и администрацијата на минимална плата, освен лекарите, полицијата и војската

Месечна плата во висина од 50% од просечната плата за работникот за граѓаните кои останале без работа поради кризата од коронавирусот е една од мерките кои денеска ги презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а кои ќе ги достави до владата, како предлог мерки од економскиот тим на СДСМ. „Функционери …

Повеќе

Заев: Предлагаме државата да исплати минимални плати за април и мај во фирмите погодени од корона кризата

Имаме добра економска подлога да се справивме со економската криза од коронавирусот поради политиките преземени во последните 2,5 години, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Главна цел мора да ни биде да ја држиме јавната и приватната потрошувачка. Сите мерки од економскиот тим на СДСМ кој го предводам ќе ги …

Повеќе

Заев: На екипата „Лажни вести“ им порачувам да престанат да му штетат на народот

Многу е важно да се информираме правилно и да споделуваме само проверени информации во периодот кој ни претстои, пишува лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Институциите досега навремено и точно информираат и верувам дека тоа така ќе продолжи и во иднина. Верувам и дека медиумите ќе продолжат да помагаат со своето …

Повеќе

Заев: До јули ќе бидат стопирани сите извршители

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во гостување во емисијата Клик Плус на ТВ21 најави замрзнување на сите извршни дејствија, односно на извршителите до јули месец годинава, како мерка за справување со кризата. „До крајот на јули да се замрзнат сите извршни дејствија, сите извршители, по сите основи“, вели Заев. Тој …

Повеќе

Заев: Со кризата ќе се справиме подобро од сите земји во регионот

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата Клик Плус вели дека буџетот пред кризата бил ликвиден и стабилен. Тој додава дека растот бил солиден и буџетот бил издржлив, па од тука држава може да ја издржи кризата. „Државата финански стабилно ја пречека оваа криза. Јас мислам дека од сите земји …

Повеќе

Заев: Ќе има поместување на плаќање на ратите за три месеци, верувам дека сите ќе бидат задоволни

Финансиската криза ја пречекавме стабилно и мислам дека ќе ја пребродиме многу подобро од некои наши соседни земји. „Еден дел од компаниите може да влезат во криза зошто вработените им се дома, чуваат деца, еден дел зошто вработените им се под карантин, еден дел ќе влезат во криза зошто не …

Повеќе

Заев: Економијата ќе има последици, но буџетот е издржлив, може да ја издржиме оваа криза

Логично е дека економијата ќе има последици и тоа големи последици. Колку сме посвесни и потрезвени, толку побрзо ќе се снајдеме. Ова се првични мерки и се само најавени мерки. Државата е свесна дека помагајќи во бизнисот си помагаме и себеси, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата Клик …

Повеќе