Трагедија во Мјанмар: Војската уби седумгодишно девојче кое седело во скутот на нејзиниот татко

од Stefanija Kuzmanovska

Активистите во Мјанмар планираат протести против пучот и тивок штрајк по смртта на седумгодишно девојче убиено во нејзиниот дом во Мандалај.

Семејството Хин Мио Чит за Би-Би-Си изјави дека полицијата го убила девојчето додека седело со нејзиниот татко за време на рацијата во нивниот дом во градот Мандалај.

Демократските демонстранти запалија свеќи во текот на ноќта откако вработените во погребалната служба во Мандалај во вторникот изјавија за „Ројтерс“ дека седумгодишно девојче им подлегнало на раните од куршумите. Таа е најмладата жртва на крвавото спротивставување на пучот, кој започна на први февруари.

Војниците пукале во нејзиниот татко, но го погодиле девојчето кое седело во неговиот скут во нивната куќа, изјави нејзината сестра за „Мјанмар сега“. Двајца мажи исто така беа убиени во областа.

Војската не го коментираше инцидентот, но ја зајакнува употребата на сила како што продолжуваат протестите.

Слични содржини